Yazılarımız

CADSAY

SAP2000 NEDİR?

SAP2000, her türlü yapı sisteminin tasarım ve analizi için kullanılan bir inşaat mühendisliği programıdır. “ Structural Analysis Program” sözcüğünün baş harflerinin birleştirilmesiyle oluşan SAP sözcüğü, “Yapısal Analiz Programı” anlamına gelmektedir. SAP2000 kullanarak iki boyutludan üç boyutluya, basit geometriden kompleks geometriye pek çok yapı modellenebilir, analizi yapılabilir ve optimize edilebilir. Nesne tabanlı bir modelleme ortamı sunan SAP2000, bu özelliğiyle mühendislik süreçlerini hızlandırır.

SAP2000 programı ile birlikte gelen SAPFire Analysis Engine adlı modül sayesinde detaylı sonlu eleman analizi yapılabilir.Finite Element Analysis adı verilen bu yöntem sayesinde karmaşık geometriler sonlu sayıda elemana bölünerek her birinin ayrı ayrı gerilme analizi yapılır, ardından çıkan sonuçlar birleştirilerek tek bir seferde gerilme analizinin mümkün olmadığı parçaların analizinin doğru bir şekilde yapılması sağlanır.

Mühendislerin kullanımını kolaylaştırmak için çok sayıda mühendis grubu tarafından geliştirilen SAP2000 programı, deneyimsiz kullanıcıların bile kolaylıklayapı sistemlerini tasarlamasına olanak sağlar. Entegre modelleme şablonları, ileri analiz seçenekleri, tasarım optimizasyon işlemleri ve özelleştirilebilir rapor çıktılarıyla profesyoneller için de güçlü bir modelleme platformudur.

SAP2000 Nedir?

SAP2000 Ne İşe Yarar?

SAP2000 çok kapsamlı bir mühendislik yazılımıdır. Daha çok inşaat mühendisliği alanında kullanılan bu yazılım, yapı tasarımına ihtiyaç duyulan her sektörde kullanılabilir. Modelleme, yük seçimi, analiz, tasarım veçıktı gibi sıralı adımlarla bir yapının tasarlanmasına katkı sağlar. Modellemede kullanılan şablonlar, kullanıcı dostu ve nesne tabanlı arayüzü ile modelleme sürecini hızlandırır. SAP2000, zemin yapı etkileşiminin de belirlenmesini sağlayan detaylı bir modelleme seçeneğine sahiptir.

SAP2000; doğrusal veya eğimli parçalar, kablolar veya yaylar, amortisörler, izolatörler gibi parçaların bulunduğu şablonlar ile hızlı ve başarılı bir modelleme için her türlü imkanı sunar. İster karmaşık isterse basit olsun, SAP2000 her türden yapısal modelleme için uygun bir programdır.

SAP2000 ile hazır gelen kod tabanlı yük modülü sayesinde hazırlanan modele birkaç tıklama ile rüzgar kuvveti, ağırlık, dalga, termal kuvvetler ve sismik kuvvetler gibi çevresel kuvvetlerin etki etmesi sağlanabilir. Böylece gerçeğe uygun ve tutarlı bir modelleme sürecine ulaşılır.

Örneğin; bir köprü tasarımı yapılıyorsa üzerinden geçecek araçlar, köprü için olmazsa olmaz bir yük oluşturur. Bununla birlikte boğaz köprüsü gibi rüzgar hızının yüksek olduğu yerler için yapılan köprü tasarımında araçlar kadar rüzgarın oluşturacağı yük de önemlidir. SAP2000 programı ile tüm bu kuvvetleri hesaba katarak doğru bir modelleme yapılabilir.

SAP2000 bir dizi yenilikçi analiz tekniğini de barındırır. Kullanıcılar bu programı kullanarak rahatlıkla doğrusal olmayan ve dinamik analizler yapabilir. Statik analizlerin yanında yapılan dinamik analizler ile tasarımın sağlamlığı ve dayanıklılığı test edilmiş olur.

İnşaat mühendisliği için gerekli hemen hemen tüm analiz metotlarını destekleyen SAP2000 programı, bir yapının karşılaşabileceği her türden olumsuz koşul için önceden belirlenmiş analiz yeteneğine sahiptir. Örneğin, modeli hazırlanan bir yapının kaç büyüklüğünde bir depreme dayanabildiği SAP2000 programı ile kolaylıkla ölçülebilir. SAP2000 ile birlikte gelen lisanslı SAPFire Analysis Engine isimli analiz motoru ile detaylı deprem, sel, çığ düşmesi gibi doğal afetlerin önceden önlemi alınarak karşılaşılabilecek zararlar en aza indirilir.

SAP2000'de tasarım tamamen analiz süreci ile entegre edilmiştir. Çelik veya betonarme yapıların tasarımında uluslararası standartlar ile tam uyumlu tasarım hazırlanmasını sağlar. SAP2000 ile, tasarım sonucunda görsel olarak sunum için özel bir rapor üretilir. Raporlarda tasarımın son halinin maruz kaldığı moment, kesme kuvveti, eksenel kuvvetler ile diğer kuvvetler bir diyagram halinde verilerek net bir şekilde görülmesi sağlanır.

SAP2000 Öğrenmek

Detaylı bir mühendislik programı olan SAP2000, kitap ve dergi gibi yazılı mecralardan öğrenilebildiği gibi çeşitli kuruluşlarca verilen SAP2000 dersleri de bu konuda başarılı bir öğrenme süreci için faydalı olabilir. Diğer bir yandan kullanıcılar herhangi bir eğitim olmadan da SAP2000 programını en azından başlangıç seviyesinde kendileri öğrenmeyi deneyebilirler. Kullanıcılar bunun için süre kısıtlamalı olarak sunulan deneme sürümlerini deneyebilirler. Öğrenciler için sunulan SAP2000 Student Version ile de öğrenciler ücretsiz olarak eğitim amaçlı bu programı kullanabilirler.

PAYLAŞ

 CADSAY