Yazılarımız

CADSAY

STA4CAD NEDİR?

Sta4CAD, inşaat mühendisliği alanında sık kullanılan bir tasarım ve analiz programıdır. Bir Türk firması olan STA Mühendislik tarafından geliştirilen Sta4CAD programı birden fazla kata sahip betonarme binalar üzerinde çeşitli analizlerin yapılmasına olanak tanır. Başta sismik ve rüzgar analizleri ile statik analizler olmak üzere betonarme yapılar üzerinde pek çok analiz Sta4CAD ile güvenle yapılabilir.

Sta4CAD Ne Demek?

Bir Türk firması tarafından geliştirilen Sta4CAD programı, yalnızca Türkiye’de değil dünyanın çeşitli yerlerinde de inşaat uygulamalarında sıklıkla kullanılmaktadır. İngilizce “Structural Analysis for Computer Aided Design” kelimelerin baş harflerinin birleştirilmesi ile oluşturulmuş Sta4CAD sözcüğü “Bilgisayar Destekli Tasarım için Yapısal Analiz” anlamına gelmektedir.

Sta4CAD Nedir?

Sta4CAD Ne İşe Yarar?

Tasarımı bilgisayar üzerine yapılan her türlü yapının dayanıklılık analizi Sta4CAD ile yapılabilir. Programın Türk bir firma tarafından geliştiriliyor olması pek çok avantajı da beraberinde getirir. Programın sahip olduğu deprem analizi modülü, Türkiye’de geçerli olan deprem yönetmeliklerine uygun analizler yapılmasını sağlar.

Sta4CAD programı ile analizi yapılacak yapılar eş zamanlı olarak oluşturulabilir. Sta4CAD, dünyanın en çok kullanılan CAD programlarından olan AutoCAD programının mimari çizimler için özel üretilen versiyonu olan AutoCAD Architecture ile bazı benzer özellikler de taşımaktadır. Bu da programlar arasında geçiş yapan kullanıcıların alışma sürecini azaltır. Sta4CAD programında tıpkı benzer programlarda olduğu gibi plan uygulamalarına girilen değerlere bağlı olarak otomatik olarak üç boyutlu görüntüde değişiklikler denetlenebilir.

Sta4CAD Nedir?

Sta4CAD ile yapılan analizler etkili bir şekilde raporlanır. Kullanıcının tercihine bağlı olarak maliyet analizi, yapı optimizasyonu veyapının yönetmeliklere uyumlulukları kontrol edilebilir. Sta4CAD programı Türkiye ve dünyada geçerli pek çoksismik analiz yönetmeliği ile uyumlu çalışır. TS 500 ve TDY 2007 başta olmak üzere UB 97 ve ACI 318 gibi uluslararası deprem yönetmeliklerine uygun kesit ve performans analizleri Sta4CAD ile yapılabilir.

Diğer pek çok yapısal analiz programı gibi Sta4CAD programı da sonlu elemanlar yöntemi kullanarak gerilme analizleri yapar. Mimari yapılarda sıklıkla ihtiyaç duyulan merdiven hesabı, kubbe hesabı ve tonoz hesabı Sta4CAD programı ile yapılabilir.

Sta4CAD Nedir?

Hem Türkçe hem de İngilizce sürümleri bulunan Sta4CAD programı uluslararası projelerde de kullanılabilir. Sta4CAD ile çizim ve analiz aşamaları Türkçe tamamlanırken raporlar isteğe bağlı olarak her iki dilde de alınabilir.

Sta4CAD İndir

Mimari yapılarda çeşitli analiz çalışmaları için kullanılan Sta4CAD programı ücretli ve lisanslı bir programdır. Lisansa sahip olmayan kullanıcılar ancak programın kısıtlı imkanlara sahip demo sürümünü deneyebilirler. Sta4CAD programının güncel sürümü olan Sta3CAD v13.1’i indirmek için buraya tıklayabilirsiniz. Lisans kodu olan kullanıcılar kurulum aşamasında bu kodu girebilirler. Sta4CAD programı eğer istenirse lisans kodu girilmeden demo olarak ücretsiz kullanılabilir.

Sta4CAD Nedir?

Sta4CAD Hataları

Sta4CAD programı kullanan kullanıcıların sıkça karşılaştığı belli başlı Sta4CAD hataları bulunmaktadır. DWG/DXF çizim saklama hatası bu hataların en sık karşılaşılanlarındandır. Bu hatayı gidermek için programın güncel sürümünde kolay bir buton bulunmaktadır. Programın penceresinde bulunan “STA Teknik Destek” menüsünde bulunan “DWG çizim hatasını gider” butonuna tıklanarak bu hatanın giderilmesi sağlanabilir.

Sta4CAD Nedir?

Kullanıcılar Sta4CAD programının kurulumu ve kullanımı sırasında da sorun yaşayabilir. Kurulumda oluşabilecek hataların önüne geçmek için yüklemenin yapıldığı Windows kullanıcı hesabının Yönetici olarak tanımlanmış olması gerekmektedir. Yönetici hesabı kullanılmasına rağmen kurulumun tamamlanamadığı durumlarda ise Windows’ta bulunan bütünleşikgüvenlik duvarı veya üçüncü parti bir güvenlik duvarı programa müdahale ediyor olabilir. Bu gibi durumlarda güvenlik duvarı veya anti-virüs programının özel menüsünden Sta4CAD programına izin verilerek sorun çözülebilir.

Sta4CAD Nedir?

Sta4CAD Eğitimi

Sta4CAD programı inşaat mühendisliği başta olmak üzere statik ve yapı analizleri üzerinde çalışan tüm alanlarda kullanılan bir bilgisayar programıdır. Bu programı etkili olarak kullanmak isteyen kullanıcılar Sta4CAD eğitimlerine katılabilirler. Sta4CAD eğitimleri ileakslar, kolonlar, kirişler ve döşemelerin oluşturulması ve düzenlenmesi etkili bir biçimde öğrenilir.Sta4CAD kursu ile aynı zamanda temel eğitimlerin yanında proje çizimi, düzenlenmesi ve AutoCAD gibifarklı ortamlara aktarılması da öğrenilir. İnteraktif bir biçimde yapılan Sta4CAD dersleri sonunda kullanıcılar programı profesyonel amaçlar için etkili biçimde kullanabilir.

PAYLAŞ

 CADSAY