Yazılarımız

CADSAY

SKETCHUP RENDER ALMA

Kullanışlı ve basit arayüzü ile üç boyutlu tasarımların kolay bir şekilde yapılabildiği SketchUp programı, render adı verilen grafik işleme teknolojisini de destekler. SketchUp render alma, program ile hazırlanan modellerin çeşitli işlemlerden geçirilerek gerçekçi görünüme kavuşmasına denir. Bu da SketchUp programına sonradan eklenebilen render eklentileri ile mümkün olur.

Herkes için 3D” sloganı ile geliştirilen SketchUp programı, her seviyede kullanıcının kolayca üç boyutlu tasarım yapabileceği bir tasarım programıdır. Basit bir kullanım sunan SketchUp, aynı zamanda gelişmiş eklenti desteğine de sahiptir. Kullanıcılar ücretsiz olarak sunulan bu eklentilerle programı kullanım amaçlarına yönelik olarak modifiye edebilirler.

Bilgisayar ortamında üç boyutlu çizimi tamamlanan tasarımların henüz üretim yapılmadan dijital ortamda fotogerçekçi görüntüleri render ile elde edilebilir. SketchUp, pek çok popüler SketchUp render programı ile uyumlu çalışmaktadır.

SketchUp Render Alma

SketchUp programıyla başta Maxwell, LightUp, Indigo, Thea, ShaderLight ve VRay olmak üzere pek çok render eklentisi etkili bir biçimde kullanılabilir. Bu render eklentileri içinde sürekli geliştirilen ve kullanıcılar tarafından en çok kullanılan eklenti VRay eklentisidir.

SketchUp VRay

VRay programı sadece SketchUp ile değil, başka pek çok üç boyutlu tasarım programıyla uyumlu olarak çalışmaktadır. Üç boyutlu modellerden render alma için özel olarak geliştirilen bu program ile ışık, kamera ve sahne ayarları profesyonel bir biçimde yapılarak gerçekçi görseller elde edilebilir.

SketchUp Render Alma

Pek çok 3D modelleme programıyla uyumlu bir render motoruna sahip olan VRay programı, VRay for SketchUp adıyla eklenti olarak SketchUp programına entegre edilebilir.

VRay for SketchUp eklentisinde render alma konusunda görüntüyü etkileyen üç ana unsur vardır. Bunlar; aydınlatma, materyal ve haritalamadır. Bu ana unsurların yanında renk, gölge, yansıma ve kırılma düzenlemelerinin gerçeğe uygun şekilde yapılması da iyi bir render alma için önemli ayrıntılardır.

SketchUp Render Alma

VRay, sahne aydınlatmalarının otomatik olarak ayarlanmasına imkan tanıyan Global Illumination (GI) algoritmasına sahip bir render motorudur. GI adı verilen algoritma sayesinde VRay ile render alma sürecinde aydınlatma konumu ve parlaklık ayarları etkili şekilde vakit kaybetmeden tamamlanabilir.

SketchUp programına kurulan VRay eklentisi belirli varsayılan ayarlarla birlikte gelir. Final render denilen nihai görüntünün elde edildiği render alınmadan önce kullanıcılar bu varsayılan ayarlar üzerinde kendi tasarımlarına uygun küçük değişikliklerle en doğru görüntüye ulaşırlar.

SketchUp Render Alma

Vray for SketchUp eklentisi hem iç mekan hem de dış mekan için etkili bir biçimde kullanılabilir. Sadece VRay programında bulunan doğal görüntü motoru sayesinde iç mekanda aydınlatma olmayan, dışarıdan doğrudan güneş ışığı girmeyen iç mekan tasarımlarında bile gerçekte olduğu gibi gündüz görünümü elde edilebilir.

VRay eklentisinde bulunan Material Editor sayesinde tasarımı hazırlanan nesnelerin malzeme türleri denetlenebilir. Material Workplace, Material Preview ve Options şeklinde üç farklı kısımdan oluşan Material Editor penceresinde Workplace alanında dokuların seçilmesi, eklenmesi, içeri aktarılması, düzenlenmesi gibi işlemler yapılabilir. Material Preview bölümünde atanmış malzeme kaplamasının önizlemesi yer alır. Options kısmında ise Workspace kısmından seçilen materyalin ayarları yapılabilir.

SketchUp Render Alma

SketchUp programında çizim için en doğal görüntüyü veren render ayarları belirlendikten sonra bu ayarlar VRay ayarları penceresinden kaydedilebilir. Böylece diğer çalışmalarda da aynı ayarlar kullanılabilir. Daha önceden kaydedilmiş bir ayarı kaydetmek için ayarlar penceresinden Load butonuna tıklayarak hazır bir ayar dosyası seçilebilir.

SketchUp programıyla gerçekçi görüntüler elde etmek tasarımın başlangıcından başlayarak doğru render ayarlarının kullanılmasını içeren zincirleme bir süreci kapsar. Gerçeğe uygun tasarım ve boyutlandırmanın ardından hazırlanan modele uygun doğru materyal kaplaması seçimiSketchUp render alma konusunda dikkat edilmesi gereken ilk kuraldır. Tüm bunları yapan kullanıcılar pek çok kolaylığı beraberinde getiren VRay for SketchUp eklentisi üzerinde kamera ve aydınlatma öğelerini doğru yerleştirerek gerçeğe çok yakın görseller elde edebilir.

PAYLAŞ

 CADSAY