Yazılarımız

CADSAY

3D MİMARİ GÖRSELLEŞTİRME

Görselleştirme , bir ürün veya nesnenin bilgisayar ortamında gerçeğine yakın grafiklerinin elde edilmesine denir. Görselleştirme ile gerçeğine uygun olarak modellenen nesne üzerinde uygun kamera ve ışık ayarları yapılarak fotogerçekçi bir görsel elde edilir. Başta mimari olmak üzere yapımı uzun süreçler içeren çalışmalarda görselleştirme sıklıkla kullanılır.

3D mimari görselleştirme pek çok açıdan avantajlar sunar. Tasarlanan yapının tamamlandığında nasıl görüneceği konusunda net fikir sağlayan en faydalı yolların başında gelir. Böylece daha proje aşamasında yapılan tasarımın başarısı gözlenebilir. İnşaatı tamamlanmamış yapıların bilgisayar grafikleri kullanılarakgörselleştirme yoluyla görsellerinin yaratılması inşaat firmalarına da oldukça büyük faydalar sağlar. 3D mimari görselleştirme sayesinde daha inşaata başlanmadan dahi yapılacak dairelerin satışı yapılabilmektedir.

3D Mimari Görselleştirme

Mimari görselleştirme pek çok farklı yapı ve nesne için yapılabilir. Mimari yapıların dıştan görünümleri ve iç mimari dizaynların görselleştirmesi yapılabileceği gibi bütün bir yapı topluluğu ve hatta bir kasabanın tamamı bile görselleştirilebilir.

Üç boyutlu mimari görselleştirme hazırlanırken mimari yapının inşasında kullanılacak gerçek materyallerin doku ve renk seçenekleri 3D tasarım programının arayüzüne girilir. Ardından programda bulunan veya programa sonradan eklenti seçenekleri ile eklenebilen render motorları ile grafik işlemci kullanılarak görüntünün işlenmesi sağlanır. Bu aşamada mimari yapının üzerine düşen ışık gerçeğine uygun ayarlanmalıdır. Görselleştirmede ayrıca kullanılan tasarım programının özelliğine göre 3D animasyonlar da yer alabilir.

3D Mimari Görselleştirme

3D Çizim Programları

Mimaride 3D görselleştirme amacıyla kullanılan pek çok program bulunmaktadır. Bu programlar kullanıcının yetkinliğine ve yapılacak tasarımın türüne göre değişiklik göstermektedir.

3D Studio Max

3D tasarım ile ilgilenen her kullanıcının kullanabildiği 3D Studio Max programı 3D mimari görselleştirmeler için de en çok kullanılan programların başında gelir. 3ds Max programın tercih edilme sebeplerinin başında sürekli güncel olması, örnek modellerin çok bulunması ve gelişmiş eklenti desteği gelir.

3D Mimari Görselleştirme

3D Studio Max programında mimari tasarımlarda sıklıkla kullanılan kapı, pencere, kolon gibi mimari öğeler de tasarımlara kolaylıkla eklenebilmektedir. Ayrıca 3ds Max programında bulunan yüzey modelleme özelliği de detaylı ve farklı tasarımlar hazırlamak isteyen kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir. Tüm bunların yanında programın sahip olduğu gelişmiş animasyon desteği programı diğerlerinden bir adım öne çıkarmaktadır.

AutoCAD

Mühendislik ve mimari tasarımlarında dünya üzerinde en popüler programların başında AutoCAD gelir. Programın mimari için özel üretilen sürümü olan AutoCAD Architecture ile kolay ve etkili şekilde 3D mimari çizimler yapılabilir. AutoCAD Architecture programında bulunan hazır mimari objeler ile mimari tasarımlar kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilir. Ayrıca programı geliştiren Autodesk firmasının web sitesinde AutoCAD için ücretsiz sunulan 3D çizim örnekleri de bulunmaktadır. AutoCAD programı tarafından kullanıcılara uzun yıllardır sunulan render eklentisi 3D mimari görselleştirme için de kolaylıkla kullanılabilir.

3D Mimari Görselleştirme

Blender

3D Studio Max programı ile aynı amaçlar için kullanılan bir alternatif program olan Blender açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir programdır. 3ds Max programı kadar tercih edilmese de sunmuş olduğu eklenti desteği ve ücretsiz olması programın tercih edilmesini sağlamaktadır. Windows, Linux ve MacOS işletim sistemlerini destekleyen Blender programı ile mimari görselleştirmeler animasyon şeklinde de hazırlanabilir.

3D Mimari Görselleştirme

Archicad

3D mimari görselleştirmede kullanılan bir diğer program ise Archiad’dir. Özellikle Apple firması tarafından üretilen MacOS işletim sistemi kullanan kullanıcılar tarafından oldukça tercih edilmektedir. Türkçe desteği de bulunan Archicad programı mimari çizimler için özel olarak geliştirilen bir 3D bina çizim programıdır.

3D Mimari Görselleştirme

SketchUp

“Herkes için 3D” sloganı ile geliştirilen ücretsiz sürümü de bulunan SketchUp programı, mimari çizimler için de sıklıkla kullanılır. Oldukça kolay bir kullanıma sahip olan bu program her seviyede kullanıcının kullanması için uygun bir programdır. SketchUp programı, basit 3D çizim programı olmasına rağmen profesyonel kullanıcılar tarafından yaygın olarak kullanılır.

3D Mimari Görselleştirme

Bir dönem Google firması tarafından da geliştirilen SketchUp programı ile hazırlanan 3D mimari çizimler Google Earth programına da kolaylıkla aktarılabilir. Kolay 3D çizim programı olan SketchUp programı gelişmiş eklenti desteğine sahiptir.Görselleştirme için kullanılabilen ücretsiz eklentilerin de bulunduğu SketchUp programı ile modeli hazırlanan mimari yapının gerçekçi görseli etkili bir şekilde oluşturulabilir.

PAYLAŞ

 CADSAY