Yazılarımız

CADSAY

3D KARAKTER MODELLEME

Bilgisayar programları kullanarak üç boyutlu sanal ortamda gerçeğe uygun karakterlerin modellenmesine 3D karakter modelleme denir. Karakter modelleme ile gerçekte var olan karakterlerin modellemesi yapılabildiği gibi, gerçekte olmayan hayali üç boyutlu karakterlerin modellemesi de yapılabilir. Karakter modellemesi yapacak olan kullanıcılar iyi birer gözlemci olmalıdırlar. Bir animasyon için modeli yapılan karakter hayali bir karakter olsa bile 3D modellemesi esnasında gerçek karakterlerin anatomik özelliklerini taşıması istenir. Böylece karakter izleyiciye daha göze hoş ve gerçekçi görünecektir.

3D Modelleme Programları

Bilgisayar ortamında üç boyutlu nesnelerin etkili şekilde modellenmesini sağlayan pek çok bilgisayar programı bulunmaktadır. Kullanılmak istenen program seçilmeden önce programın kabiliyeti, yapılacak modellemenin türü, kullanıcının program hakkındaki yetkinliği gibi etmenler göz önünde bulundurulur. Genel olarak animasyon modellemeleri için 3D Studio Max, Blender ve Maya programları kullanılırken; oyun modellemeleri için 3DS Max, Softimage ve Maya programları sırasıyla tercih edilmektedir.

3D Karakter Modelleme

3D Studio Max

3D modelleme denince akla ilk gelen program kuşkusuz 3D Studio Max programıdır. Bu program genel olarak 3D modelleme, animasyon, mimari, inşaat, film efektleri ve oyun tasarımı gibi pek çok farklı sektörde kullanıma sahiptir. 3D Max programının tercih edilmesinin sebeplerinin başında sayısız eklenti desteğine sahip olması ve çeşitli render özelliklerini bulundurması gelir. 3D modelleme sektöründe en çok kullanılan Vray render motoru ile de tam uyumlu çalışabilmesi artı bir özelliktir.

3D Karakter Modelleme

Dünyada ve ülkemizde 3D karakter modelleme konusunda en çok tercih edilen karakter modelleme programı olan 3D Max, modelleme teknikleri açısından sunmuş olduğu devrim niteliğinde özelliklerle programın animasyon ve film düzenlemelerinde oldukça rağbet görmesini sağlamıştır. 3D Max programı ile gerçek veya hayali her türlü karakter modeli üç boyutlu bilgisayar grafikleriyle hazırlanabilirken, hazırlanan bu modeller daha sonra kolaylıkla animasyona dönüştürülebilir.

Maya

3D Max programı ile aynı firma tarafından geliştirilen Maya programı, 3D karakter modelleme özelliğinin yanı sıra 3D animasyon hazırlamak için özelleşmiş bir programdır. Maya programı, Autodesk firması tarafından 3D Max kullanıcılarının animasyon işlerini daha kolay yapmaları için geliştirilmiş bir programdır. Kullanım açısından 3D Max ile benzer özellikler taşıyan bu program film efektleri, animasyon ve reklam sektöründe kullanıma sahiptir.

3D Karakter Modelleme

Cinema 4D

Dünyada sinema dünyasında sık kullanılan bir 3D karakter modelleme programı olan Cinema 4D ile isminden de anlaşılacağı gibi film ve animasyon sektörüne odaklanmış bir programdır. 3D modelleme sektöründe ülkemizde 3D Max programının gerisinde kalan bu program3D Studio Max programı ile genel hatlar bakımından benzer özelliklere sahiptir. Programda bulunan özellikle sinema sektöründe kullanılan karakter modelleme için özelleşmiş kemik ve saç animasyon eklentileri gerçekçi karakter modelleme yapılabilmesine olanak sağlar.

3D Karakter Modelleme

Blender

Ücretsiz bir 3D modelleme programı olan Blender bu sektörde kullanılan bir diğer bilgisayar programı. 3D Max gibi profesyonel 3D karakter modelleme programlarına ücretsiz bir alternatif olarak göze çarpan Blender programı ile temel üç boyutlu modellemeler yapılabilir. Açık kaynaklı olması, Blender programının kullanıcıları tarafından ihtiyaçları doğrultusunda sürekli geliştirilmesine olanak sağlamaktadır.

3D Max Modelleme

3D modelleme sektöründe en çok kullanılan program olan 3D Max ile başta karakter modelleme olmak üzere her türlü 3D modelleme işleri yapılabilir. Programın sahip olduğu özel script dili sayesinde kullanıcılar kendi eklentilerini de kolaylıkla yapabilirler. 3D Max programında bulunan Character Studio (karakter stüdyosu) eklentisi ile karakterler hareketli animasyonlara dönüştürülebilir. 3D Max programına özel olan Reactor ismindeki fizik motoru ile animasyonlar gerçekçi bir biçimde yapılabilir. Reactor fizik motoru düşme, çarpma ve esneme gibi animasyon hareketleri kolaylıkla modellenebilir.

3D Karakter Modelleme

3D Max programı ile karakter modelleme dışında 3D insan modelleme ve 3D araba modelleme gibi üç boyutlu nesnelerin modellemeleri de yapılabilir. Kullanıcılar programın kütüphanesinde bulunan 3D Max model örnekleri ile modelleme yapmaya bu model örnekleri üzerinde düzenlemeler yaparak başlayabilirler. 3D Studio Max programını profesyonel amaçlarla kullanmak isteyen kullanıcıların 3D Max eğitimlerine katılmaları önerilir. 3DS Max eğitimleri ile karakter modelleme hakkında bilgisi olmayan giriş seviyesinde bir kullanıcı bile eğitimler ile kendi karakter modellerini oluşturabilir.

PAYLAŞ

 CADSAY