Yazılarımız

CADSAY

3D TASARIM PROGRAMLARI

Bir ürün veya planın şekil, biçim, renk, malzeme gibi faktörleri göz önünde bulundurularak oluşturulma işlemlerinin tümünetasarım denir. Geçmişte farklı araçlarla yapılabilen tasarımlar, günümüzde bilgisayar teknolojisinin gelişmesiyle tamamendijital ortamda yapılmaya başlanmıştır. Her sektörde ihtiyaç duyulan tasarım ve çizimler, o konu için özel geliştirilen bilgisayar programları ile rahatlıkla yapılabilmektedir.

Tasarımda kullanılan bilgisayar programları mimari tasarım programları, grafik tasarım programları,endüstriyel tasarım programları gibi sektöre göre sınıflandırılabildiği gibi 3D tasarım programları, vektörel tasarım programları, 2D tasarım programları gibi kullanım türüne bağlı olarak da sınıflandırılabilir. Hangi türde tasarım programının kullanılacağı kullanıcıların çalıştıkları sektörün ihtiyaçlarına göre değerlendirilir. Basılı medyada çalışan grafik tasarımcılar genellikle iki boyutlu tasarımlarla ilgilenirken, film ve animasyon sektöründeki grafik tasarımcılar hem 2D hem de 3D tasarım programları ile çalışmalarını yapabilirler.

Grafik Tasarım Programları

Kuşkusuz en çok program çeşitliliğine sahip tasarım programlarının başında grafik tasarım programları gelir. Oldukça geniş bir çalışma alanına sahip olan grafik tasarım; reklamcılık, yazılı medya, web tasarım gibi alanlarda etkin olarak kullanılır. Pek çoğu vektör tabanlı olan grafik tasarım programları, hazırlanan tasarımın çözünürlükten bağımsız olarak boyutunun istenildiği ölçüde değiştirilmesine olanak sağlar.

3D Tasarım Programları

Grafik tasarım programları içinde en çok kullanılan programlardan olan Adobe Illustrator reklamcılık, broşür, afiş tasarımında sıklıkla kullanılır. Adobe firması tarafından geliştirilen bu program web tasarımda da kullanıldığı için web tasarım programları arasında gösterilebilir.

Grafik tasarım sektöründe çok kullanılan bir diğer program da CorelDRAW programıdır. CorelDRAW programı matbaacılık sektöründe, tekstilde, tabela ve afiş tasarımında, dijital baskı işlerinde sıklıkla kullanılmaktadır.

3D Tasarım Programları

Grafik tasarım sektöründe çevrimiçi yayın ve e-kitap tasarlanması için özelleşmiş olan Adobe InDesign programı da yaygın olarak kullanılır. InDesign programı diğer pek çok grafik tasarım programı gibi vektör tabanlıdır.

Hemen hemen her sektörde kullanılan bir tasarım programı olan Adobe Photoshop programı, grafik tasarımda da kullanılır. Photoshop programı sahip olduğu gelişmiş eklentiler ve görüntü işleme filtreleri ile oldukça tercih edilen bir tasarım programıdır.

Adobe firması tarafından geliştirilen bir grafik tasarım programı Fireworks programı web görsellerinin oluşturulması için özelleştirilmiştir. Web sitelerinin grafiklerinin tasarlanması için geliştirilen bu program bilinen bir web tasarım programıdır.

3D Grafik Tasarım Programları

Grafik tasarımcılar matbaacılık, afiş tasarımı ve web tasarım gibi sektörlerin yanı sıra reklamcılık, sinema ve animasyon gibi sektörlerde de çalışabilirler. Bu sektörde kullanılan reklamlar ile birlikte filmlerde kullanılan animasyonlar3D grafik tasarım programları ile hazırlanabilir. Genellikle üç boyutlu tasarım ve modelleme için kullanılan 3D Studio Max, Blender, Cinema 4D ve Autodesk Maya gibi programlar grafik tasarımcılar tarafından da 3D tasarım için kullanılmaktadır.

3D Tasarım Programları

Mimari Tasarım Programları

Temeli çizim ve tasarıma dayanan mimari sektöründe de tasarım programları etkili bir biçimde kullanılmaktadır.Mimari tasarım programları ile yapıların iki boyutlu kat planları hazırlanırken,üç boyutlu yapı tasarımları da yapılabilir. Mimaride 3D yapı modelleri için çok kullanılan programlardan bir tanesi 3D Studio Max programıdır. Bir 3D tasarım programı olan 3DS Max ile her türlü bina ve konstrüksiyonun üç boyutlu tasarımı yapılabilir. 3D Max programına alternatif olarak sunulan ücretsiz tasarım programı olan Blender programı da mimari tasarımlarda üç boyutlu yapı tasarımı için kullanılır.

3D Tasarım Programları

AutoCAD programı, hem iki hem de üç boyutlu tasarımlarda mimarlar tarafından kullanılır. Mühendislikte de sıklıkla kullanılan AutoCAD programı ile mimarlar tasarımını yaptıkları yapının kat planlarını çizerken, üç boyutlu olarak modelini de hazırlayabilir. AutoCAD programına alternatif olarak kullanılan bir program olan ArchiCAD programıyla da mimari plan çizimleri yapılmaktadır.

3D Tasarım Programları

Ücretsiz bir 3D tasarım programı olan SketchUp, kolay arayüzü ile her türlü 3D tasarımın hazırlanmasına olanak sağlar. Grafik tasarımcılar, mimarlar ve mühendisler başta olmak üzere hemen hemen her alandaki kullanıcılar tarafından kullanılan bir program olan SketchUp ile her türlü katı modelin yanında ev tasarımı, banyo ve mutfak tasarımı gibi çalışmalar da yapılabilir. Ücretli ve ücretsiz sürümleri bulunan SketchUp ile profesyonel tasarım programlarıyla yapılan tüm tasarımlar kolay bir şekilde yapılabilir.

3D Tasarım Programları

PAYLAŞ

 CADSAY