Yazılarımız

CADSAY

CAD CAM PROGRAMLARI

Genel olarak üretimi yapılacak bir ürünün tasarımında bilgisayar programlarının kullanılmasına CAD ve bilgisayar teknolojileri kullanılarak imalatının yapılmasına da CAM denir. CAD ve CAM programları tasarım ve imalat süreçlerinde teknik elemanlara geleneksel yöntemlere nazaran çok büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

CAD CAM Nedir?

İngilizce’de; “Computer Aided Design” olan CAD açılımı Türkçe’de “Bilgisayar Destekli Tasarım” anlamına, “ Computer Aided Manufacturing” olan CAM açılımı da “Bilgisayar Destekli İmalat” anlamına gelmektedir. Günümüzde sürekli gelişmekte olan bilgisayar teknolojisi sayesinde; ürünlerin tasarımları hızlı bir biçimde dijital ortamda üç boyutlu olarak yapılabilir, yapılan tasarımlar kolayca düzenlenebilir, üretim için hazırlanan modelin imalatı bilgisayar teknolojisi ile otomatik bir biçimde yapılabilir.

CAD CAM Programları

CAD CAM sistemleri her yönden hızlı ve hatasız bir üretim için kolaylıklar sağlar. CAD programları ile tasarımı yapılan ürün model, CAM ile imalatı bilgisayar teknolojisi ile üretimi yapacak olan tezgaha uygun şekilde programlanır. Bilgisayar destekli üretimde en sık kullanılan imalat teknolojisi CNC denilen nümerik kontrol tezgâhlarıdır.

Geleneksel torna ve freze gibi imalat işlemlerinin bilgisayar destekli olarak otomatik olarak yapan CNC sistemleri hızlı ve güvenli bir imalat sağlar. Sayısal kodları bir defa tanıtıldığı zaman tekrar bir işlem gerektirmeden aynı üründen yüzlerce üretildiği için seri üretimlere imkan tanır. CNC tezgahlar aynı zamanda üretimi otomatik yaptığı için aynı zamanda imalat sürecindeki insan faktörlerinden doğan hataları da en aza indirir.

CAD CAM Programları

CAD CAM Programları Nelerdir?

CAD ve CAM farklı iki unsur olmalarına rağmen ikisi de birbirini tamamlar. CAD ile tasarımı yapılan ürünün CAM ile imalatı gerçekleştirilir. Ayrı ayrı CAD ve CAM programları bulunabildiği gibi her iki işin birlikte yapılmasını sağlayan paket CAD / CAM programları da bulunmaktadır.

Yalnızca CAD tasarımı için AutoCAD, SolidWorks ve CATIA en sık kullanılan programlardır. Her üç programda her türlü bilgisayar destekli tasarım faaliyetinde etkili olarak kullanılabilir. Bu programlarla yapılan tasarımlar CAM programları ile üretime hazır hale getirilebilir.

CAD CAM Programları

Tasarım ve üretimin aynı kişilerin gözetiminde yapılabildiği günümüzde CAD ve CAM işlerini birlikte yapabilen programlar da popülerliğini giderek arttırmaktadır. CAD CAM programları ile üç boyutlu modeli hazırlanan ürünün üretimi yine aynı paket program ile yapılabilmektedir.

Ülkemizde CAD CAM sektöründe her iki işi de birlikte yapan CAD CAM yazılımları arasında en çok kullanılanlar CATIA VE Siemens NX ve Pro Engineer programlarıdır.

CAD CAM Programları

CATIA

Bilgisayar destekli tasarımda sık kullanılan CATIA programı, bilgisayar destekli üretimde de yaygın olarak kullanır. Kullanıcılara etkili tasarım imkanı sunan bu programın bütünleşik olarak CAM desteği de vermesi kullanıcıların programa olan ilgisini arttırmaktadır. CATIA programı ile ayrıca hazırlanan modeller üzerinde çeşitli simülasyon ve analiler de etkili bir biçimde yapılabilir. Özellikle havacılık, otomotiv, taşıt tasarımı ve gemi inşası alanlarında kullanıma sahip olan bir programdır.

CAD CAM Programları

Siemens NX

Türkiye’de Unigraphics NX adıyla da bilinen Siemens NX programı taslak çiziminden ürünün üretiminin tamamlanmasına kadar her adımda etkili olarak kullanılır. Makine, plastik, kalp ve metal sektöründe kullanılan programlardan olan Unigraphics, bütünleşik CAD CAM programları arasında en çok pazar payına sahip programlardandır.

CAD CAM Programları

Pro Engineer

Pro Engineer veya güncel adıyla Creo programı ülkemizde sık kullanılan bir diğer CAD CAM programıdır. Üç boyutlu katı modeller üzerine yoğunlaşmış olanPro Engineer programı ile yapılan modellerin dayanıklılık analizleri etkili bir biçimde yapılabilir. Hazırlanan modellerin CNC simülasyonunun yapılmasına da olanak tanıyan Pro Engineer programı ile bu sayede üretim süreci etkili bir biçimde planlanabilir.

CAD CAM Programları

CAD CAM Kursları

Tasarım ve üretimde bilgisayar teknolojisinin etkili bir biçimde kullanıldığı CAD CAM sistemleri, kurslar sayesinde etkili bir biçimde öğrenilebilir. Çalışılan sektör ve yapılacak işe yönelik sık kullanılan CAD CAM programlarının bilinmesi, o alandaki iş imkanını arttıran niteliklerdendir.

CAD CAM programları üzerinde yetkinlik sahibi olmak isteyen kullanıcılar için özel olarak CAD CAM kursları düzenlenmektedir. CAD CAM eğitimleri başarıyla tamamlandığı takdirde CAD CAM programları ile etkili tasarımlar ortaya çıkarılırken yapılan tasarımların üretime geçirilmesi de öğrenilir.

PAYLAŞ

 CADSAY