Yazılarımız

CADSAY

CAD PROGRAMLARI

Bilgisayar Destekli Tasarım anlamına gelen CAD kelimesi, İngilizce "Computer Aided Design" sözcüklerinin ilk harflerinin birleştirilmesiyle oluşur. CAD, bilgisayar sistemleri kullanılarak bir tasarımın oluşturulması, düzenlenmesi analiz ve optimizasyonun yapılmasını kapsar. CAD programları, teknolojinin imkanları ile tasarım ve tasarımcı açısından pek çok avantajı beraberinde getirir. Geleneksel yöntemlere göre daha pratik ve uygulanabilir olduğu için tasarım sürecini hızlandırarak üretim maliyetlerini düşürür.


CAD Programları

Bilgisayar destekli tasarım pek çok alanda kullanılmaktadır. Elektronik sistemlerin tasarımında Electronic Design Automation ya da EDA olarak bilinir. Mekanik tasarımlarda kullanılan CAD programları genellikle vektör tabanlı grafikler ya da nesnelerin genel görünümlerini gösteren genel tarama grafikleri kullanır. Gerektiğinde ise her programın kendine özgü ayarları doğrultusunda geleneksel teknik resim kurallarına uygun olarak malzeme cinsi, süreçler, boyut ve toleranslar göz önüne alınarak teknik resim çıktısı alınabilir.

CAD programları ile; iki boyutlu (2D) uzayda eğriler ve şekiller üzerinde, üç boyutlu (3D) uzayda ise eğriler, yüzeyler ve katı modeller üzerinde çalışılabilir. CAD, endüstriyel ve mimari tasarımlarda, otomotiv sektöründe, gemi inşa ve havacılık endüstrilerinde ve hatta protez gibi uygulamalarda dahi kullanılabilen endüstriyel bir sanattır.

CAD, bilgisayar tarihinde bilinenden çok daha büyük yer tutar. Başlangıçta birkaç çizgiden ibaret olan CAD’in geliştirilmesi ekonomik açıdan çok büyük bir ihtiyaç halini alınca, bilgisayarlı geometri hesapları için çalışmalar yapılmış ve donanımsal ve yazılımsal olarak günümüzdeki üç boyutlu grafik işlemcilerin temelleri atılmıştır. Bugün oynanan oyunların grafiklerinin bu kadar gerçekçi olmasının başlıca sebebi CAD’e olan ihtiyaçtır.

CAD Programları Nelerdir?

Bilgisayar destekli tasarımda pek çok farklı program kullanılmaktadır. Bunların başında AutoCAD, SolidWorks, CATIA gibi temel programlar gelir. Tasarımın amacına ve tasarımcının kabiliyetine göre tercih edilen CAD programları değişebilir.

AutoCAD Programı

Tarihi çok eskilere dayanan AutoCAD CAD programı, Amerikan Autodesk şirketi tarafından 30 yılı aşkın bir süredir geliştirilmeye devam edilmektedir. Önceleri daha çok iki boyutlu (2D) teknik çizimler için tercih edilen bu program, günümüzde üç boyutlu (3D) modelleme işlerinde de kullanılmaktadır. Windows, Mac, iOS ve Android gibi işletim sistemlerinin tamamını destekleyen AutoCAD günümüzde en çok kullanılan CAD programlarının başında gelir.

SolidWorks Programı

Günümüzde en çok tercih edilen CAD programlarından birisi de SolidWorks'tür. Bu program daha çok üç boyutlu (3D) modelleme ve optimizasyon üzerine çalışmalar için kullanılır. Ülkemizde de makine, mekatronik, plastik kalıp ve mobilya gibi pek çok farklı sektörlerde tercih edilen önemli CAD programlarındandır.


CAD Programları

SolidWorks’ün güzel yanlarından birisi de, tasarımını yaptığınız ürünün malzemesini seçtiğinizde özel eklentisi sayesinde tasarımınız seçtiğiniz malzeme ile kaplanıyor.

CATIA Programı

Fransız Dassault Systemes ve Amerikan IBM ortaklığı ile üretilen CATIA programı, CAD için kullanılan en büyük programlardan birisidir. Daha çok taşıt tasarımına odaklanmış CATIA programı; otomotiv, havacılık ve gemi tasarımı gibi alanlarda çokça kullanılmaktadır.


CAD Programları

CATIA ile gerektiğinde tasarımını yaptığınız katı modelin malzeme türünü seçerek gerilme analizi de yapabilirsiniz.

Yukarıda bahsedilen tüm CAD programları, profesyonel çözümler için hazırlanmış ücretli programlardır. Kişisel kullanım için ücretsiz olarak kullanılabilen bedava CAD programları da bulunmaktadır. Bu ücretsiz çizim programları sayesinde kişisel kullanımlar için para ödemeden ücretsiz olarak çizim yapılabilir.

Ücretsiz CAD Programları

FreeCAD Programı

Parametrik olarak üç boyutlu (3D) gerçek zamanlı tasarımların yapılabildiği FreeCAD programı oldukça kullanışlı ve ücretsiz birCAD programı. Windows, Linux ve Mac işletim sistemleri ile uyumlu olan FreeCAD STEP, IGES, STL, SVG, DXF, OBJ, IFC ve DAE gibi dosya uzantılarını destekliyor.


CAD Programları

FreeCAD, ücretsiz alternatiflerinin yapabildiği pek çok işi ücretsiz olarak yapabiliyor.

DraftSight Programı

Türkçe desteği ile de dikkat çeken DraftSight CAD programı ücretsiz olarak kullanlabiliyor. Sadece iki boyutlu (2D) çizimlerin yapılabildiği bu bedava CAD programı ile AutoCAD dosyaları sorunsuz olarak açılıp düzenlenebiliyor. Windows, Linux ve Mac işletim sistemlerinde de çalışabiliyor.

QCAD Programı

Açık kaynaklı bir CAD programı olan QCAD iki boyutlu (2D) tasarımlar yapılmasına olanak sağlıyor. Açık kaynak olduğu için sürekli geliştirilen bu CAD programı ücretsiz olarak pek çok modülü beraberinde getiriyor.

PAYLAŞ

 CADSAY