Yazılarımız

CADSAY

REVİT NEDİR?

Bilgisayar destekli tasarım alanında en çok kullanılan programlardan olan AutoCAD programının da geliştiricisi olan Autodesk firması tarafından geliştirilen Revit programı popüler bir BIM programıdır. İngilizce bir sözcük olan ve açılımı “Building Information Modeling” olan BIM, yapı bilgi sistemi anlamına gelmektedir.

Revit programı üzerinde ilk olarak 1999 yılında Pro Engineer, SolidWorks gibi gelişmiş CAD programları üzerinde çalışan bir grup geliştirici tarafından hazırlanmış ve 2000 yılında ilk sürümü Revit Building adıyla yayımlanmıştır. İlk sürümlerindemimarlar ve inşaat mühendislerinin kullanımının amaçlandığı Revit programı ile geometriye bağlı olmadan parametrik üç boyutlu yapı tasarımları için etkili çözümler sunmuştur.

Revit Nedir?

Revit programının kullanıcılarına sunduğu parametrik modeller ile tasarımların boyut büyüklüklerinin değil birbirleriyle olan oran ilişkilerinin önemi artmış, böylece hazırlanan tasarımların kolay ölçeklendirilir olması sağlanmıştır.

2000 ile 2002 yılları arasında 4 sürüm geliştiren Revit Technology şirketi 2002 yılında AutoCAD gibi gelişmiş CAD programlarının da sahibi olan Autodesk firması tarafından satın alınmış ve ismi Revit Architecture olarak değiştirilmiştir. 2013 yılında Autodesk firması tarafından programa diğer mühendislik ve tasarım disiplinlerinin eklenmesiyle yeniden isim değişikliğine gidilerek programın ismi günümüzde de geçerli olan Revit olarak belirlenmiştir.

Revit Nedir?

Autodesk Revit ; inşaat mühendisleri, mimarlar, tasarımcılar ile elektrik, mekanik ve sıhhi tesisat ile uğraşan mühendisler tarafından yaygın olarak kullanılır. Autodesk Revit programıyla yapı ve yapı bileşenleri üç boyutlu olarak tasarlanabilir. Model veritabanında bulunan 2D elemanların çizimleri ve açıklamaları kullanılabilir.

Revit bir yapının yapımında etkili olarak kullanılmasının yanı sıra o yapının tüm yaşamı boyunca planlamasının yapılmasında da kullanılır. Konseptin hazırlanması, inşaat ve ömrünü doldurduktan sonra yıkım planı Revit ile yapılabilir.

Revit Anlamı

Kullanıcıların mimari çizimleri daha hızlı ve daha kolay yapmasına olanak sağlayan program ilk geliştiricileri tarafında 1997 yılındaRevit olarak anılmaya başlanmıştır. Resmi olarak herhangi bir dilde sözlük anlamına sahip olmayan Revit, “ Revise Instantly” kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşmuş bir sözcüktür.

Revit Nedir?

Revit Programı Ne İşe Yarar?

Revit programı ile yapı bilgi sistemi sayesinde proje ile ilgili belge ve bilgiler otomatik olarak alınabilir. Metraj listeleri, kesitler, görünüş ve paftalar, görünüşler Revit programı ile hızlı ve pratik bir biçimde elde edilebilen mimari öğelerdir. Tasarım ve tasarıma bağlı bilgilerin aynı veritabanından kontrol edildiği Revit programında yapılan bir değişiklik ilişkili olan tüm alanların otomatik olarak değiştirilmesine olanak sağlar.

Revit Nedir?

Revit programı , dokümantasyon sürecinde de kullanıcıların yükünü oldukça hafifletir. Otomatik çıktılar ve anlık değişimler sayesinde projelerde oluşabilecek kullanıcıdan kaynaklanan hataları minimuma indirir. Böylece Revit ile hazırlanan belgelerde hata ile karşılaşma ihtimali düşeceği için zaman ve maliyetten tasarruf sağlanmış olur. Standart CAD programlarında her aşamada kullanıcı tarafından hazırlanan tasarımın aksine Revit programı ile tek noktadan girilen değerler ile pek çok türde çıktı alınabilir.

Üç boyutlu kat planlarının çizimi, hazırlanan tasarımların kesitlerinin alınması, metraj hazırlanması ve hatta arazi modelleme işlemleri de Revit ile etkili bir biçimde hazırlanabilir. Revit programı ile hazırlanan3D tasarımların ile etkili bir biçimde görselleştirmesi yapılabilir. Eklenti desteğine de sahip olan Revit; VRay ve Lumion gibi sık kullanılan render eklentileri ile uyumlu çalışır.

Revit Nedir?

Autodesk Revit programı ayrıca gelişmiş bir Import/Export modülüne sahiptir. Revit ile başka programlarda hazırlanan tasarımlar düzenlenebileceği gibi, program üzerinde hazırlanan tasarımların başka programların desteklediği formatlarda da kaydedilebilir. Böylece tasarımlar Revit kullanmayan kullanıcılar tarafından da 3ds Max, AutoCAD gibi programlar üzerinden erişilebilir olur.

PAYLAŞ

 CADSAY