Yazılarımız

CADSAY

3DS MAX NEDİR?

3ds Max ya da tam adıyla 3D Studio Max, Autodesk firması tarafından geliştirilen bir bilgisayar programıdır. 3ds Max programı genellikle üç boyutlu tasarım, modelleme ve animasyon oluşturulmak için kullanılır. İleri düzey grafik işleme teknolojisi ile gerçekçi 3D modellerin yaratılabildiği 3ds Max programı, üç boyutlu modellemede en çok kullanılan programların başında gelir.

3ds Max Nedir? Ne İşe Yarar?

3D Studio Max programı, her türlü üç boyutlu modelin hazırlanması ve hareketli animasyonlarının hazırlanması için kullanılabilir. Animasyon ve film efekti hazırlamada etkin bir biçimde kullanılan 3ds Max programı Türkiye’de reklamcılık sektöründe de kendisine yer edinmiştir.

^3Ds Max

3ds Max, animasyon ve film efektlerinin hazırlanması konusunda profesyonel düzeyde kullanılan bir programdır. 3ds Max programından sinema filmlerinin görsel efektlerinin hazırlanmasında da faydalanılır. Çok geniş kullanım alanına sahip olan bu program film ve animasyon sektörünün yanı sıra video oyunlarında da karakter ve çevre modellemeleri için sıklıkla kullanılır. 3ds Max, reklamcılık sektöründe kullanılan üç boyutlu maskotlar başta olmak üzere ülkemizde de yaygın olarak kullanılmaktadır.

3ds Max Nasıl Kullanılır?

3ds Max programı, kullanım açısından sektörde kullanılan diğer programlarla benzerlik taşımaktadır. Oldukça detaylı bir kullanıma sahip olan bu program modelleme, materyal kaplama, ışıklandırma, kamera, animasyon hazırlama gibi çeşitli temel adımlarla kullanılabilir. 3ds Max kullanımında her bir aşama oldukça detaylı süreçler içerdiğinden büyük animasyon şirketlerinde her aşama için alanında uzmanlaşmış ekip üyeleri yer alabilir. Ülkemizde ise genellikle tasarımın her adımı tek bir kullanıcı tarafından yapılmaktadır.

^3Ds Max

Program temel olarak model hazırlanması, modelin ince detaylarının düzenlenmesi, meteryal kaplamasının seçilmesi, kamera ve ışıklandırmasının ayarlanması ve son olarak da render alınması adımları şeklinde kullanılır. 3ds Max programı ile 3D gerçekçi modeller hazırlanmasının yanı sıra hazırlanan modeller animasyona da dönüştürülebilir. Programda yer alan Character Studio özelliği sayesinde bir canlının hareketleri animasyon üzerinde taklit edilebilir.

^3Ds Max

3D Studio Max programı sahip olduğu bütünleşik eklentilerin yanı sıra üçüncü parti eklentileri de destekler. Autodesk tarafından geliştirilen eklentilerin dışında kullanıcılar kendi eklentilerini kolaylıkla geliştirip kullanabilirler, isterlerse diğer kullanıcılarla paylaşabilirler.

^3Ds Max

3ds Max programı bir üç boyutlu modelleme programı olduğundan SolidWorks ve AutoCAD gibi gelişmiş CAD programlarına alternatif olarak da kullanılabilir. Bu programlarla hazırlanan modellerin animasyona dönüştürülmesi için de kullanılabilir.

AutoCAD Nedir?

3ds Max programını geliştiren Autodesk firması tarafından geliştirilen bir diğer program olan AutoCAD programı, bilgisayar destekli tasarımda kullanılan en eski ve en çok kullanılan programlardan bir tanesidir. İlk sürümlerinde iki boyutlu çizimler yapılabilen AutoCAD programının güncel sürümlerinde üç boyutlu modelleme imkanı da bulunmaktadır.

SolidWorks Nedir?

SolidWorks, dünya üzerinde en çok kullanılan bilgisayar destekli tasarım programlarının başında gelir. Hedef kitle bakımından AutoCAD ile ortak kullanıcılara hitap eden SolidWorks programı ile gelişmiş iki ve üç boyutlu tasarımlar yapılabilir.

3ds Max İndir

Autodesk tarafından geliştirilen 3ds Max programının güncel sürümü olan 3ds Max 2015 profesyonel kullanıcılara hitap eden ücretli bir programdır. Kullanıcılar deneme amaçlı olarak Autodesk’in sitesinden programı ücretsiz indirerek 30 gün boyunca tüm özellikleriyle kullanabilirler. Program, ayrıca öğrenciler tarafından da eğitim amaçlı 3 yıl boyunca ücretsiz olarak kullanılabilmektedir. 30 günlük deneme sürümü buraya ve 3 yıllık öğrenci sürümü buraya tıklanarak ücretsiz olarak indirilebilir.

^3Ds Max

3ds Max Eğitim

3ds Max programını etkin bir biçimde kullanmak isteyen kullanıcılar için 3ds Max eğitimleri verilmektedir. 3ds Max eğitimi ile kullanıcılar kendi modellerini oluşturabilir, oluşturdukları modelleri hareketli animasyonlarda kullanabilirler. Profesyoneller tarafından verilen 3ds Max dersleri ile kullanıcılar örnekkarakter modelleme, materyal düzenleme, aydınlatma ve kamera ayarları üzerine eğitim alırlar. 3ds Max dersleri ayrıca program üzerinde render alınarak gerçekçi görüntülerin elde edilmesi de öğrenilir.

PAYLAŞ

 CADSAY