Yazılarımız

CADSAY

PRO ENGİNEER

Pro Engineer programı, üç boyutlu bilgisayar destekli tasarım, bilgisayar destekli imalat ve bilgisayar destekli mühendislik çalışmaları için yaygın olarak kullanılan unsur tabanlı bir katı model programıdır. Ülkemizde SolidWorks, CATIA ve Unigrapics programlarıyla rekabet içerisindedir.

Pro Engineer Nedir?

Pro Engineer , 1987 yılından beri geliştirilmekte olan unsur tabanlı bir bilgisayar destekli mühendislik programıdır. Pro Engineer programı mühendislik uygulamalarında genel olarak katı modelleme, model montajı, iki boyutlu izdüşüm görüntülemeleri, sonlu elemanlar analizleri, doğrudan ve paramterik modellemeler için kullanılır. Ayrıca CNC gibi nümerik kontrol üniteleri ile de uyumlu olan Pro Engineer, ülkemizde üretim ve imalat sektöründe yaygın bir kullanıma sahiptir.

Daha çok otomotiv, tarım aletleri, elektrik elektronik, kalp hazırlama, savunma sanayii alanlarında kullanılan Pro Engineer programı; mühendislik tasarımı gerektiren her alanda etkin bir biçimde kullanılabilir.

Pro Engineer

Pro Engineer Creo

Parametric Technology Corporation firması tarafından yaklaşık 30 yıldır geliştirilen Pro Engineer programı güncel sürümlerinde isim değişikliğine gitmiştir. 2010 yılında PTC tarafından yapılan bu değişiklik ile Pro Engineer Wildfire 5.0 sürümünden itibaren programın adı Creo olarak değiştirilerek firmanın diğer programları da tek çatı altında toplanmıştır. Bu isim değişikliğine rağmen özellikle ülkemizde program halen Pro Engineer olarak anılmaktadır.

Endüstride en çok kullanılan 3D CAD programlarının başında gelen Pro Engineer programı, parametrik modelleme alanındaki ilk programlardandır. Pro Engineer programının mühendislik programlarına kattığı parametrik modelleme özelliği sayesinde tasarımı yapılan ürün veya nesneler boyuttan bağımsız olarak birbirleri ile açı ve oransal olarak ilişkilendirilerek modellenebilir. Böylece modeller üzerinde yapılan değişiklikler çok daha basit ve pratik olmaktadır.

Pro Engineer

Pro Engineer Creo programı, imalatı yapılan ürünlerinin üç boyutlu dijital modelinin oluşturulması için de kullanılabilir. Pro Engineer ile hazırlanacak2D ve 3D modeller; sonlu elemanlar analizi, hızlı prototip hazırlama, takım tasarımı ve CNC üretim gibi tekniklerle etkili bir şekilde oluşturulabilir. Hazırlanan modelin tüm verileri CAD, CAM ve CEA gibi alanlarda dönüşüm gerektirmeden kullanılabilir.

Kapsamlı bir mühendislik programı olan Pro Engineer ile modeli yapılan üründe üretim esnasında ne kadar malzeme kullanılacağı ve kullanılacak malzemenin maliyetinin ne olacağı da anlık olarak görüntülenebilir. Programın sahip olduğu analiz bileşenleri ile birlikte en uygun maliyette en yüksek dayanıklılığa sahip tasarımların hazırlanması sağlanır.

Pro Engineer

Pro Engineer programı tasarlanmış ürünün dijital sunumunun yapılması için de etkin araçlara sahiptir. Genel geometri araçlarının yanı sıra boru tesisatı, kablolama gibi entegre tasarım disiplinlerine ait geometriler de oluşturulabilir.

Pro Engineer programı, mühendislik süreçlerinde kullanılan sayısız analiz aracını da beraberinde getirir. Ürünün geliştirilmesinde mühendisler tarafından doğrudan kullanılacak bu araçlarla termal, statik, dinamik, yorulma ve sonlu elemanlar analizi etkili bir biçimde yapılabilir.

Pro Engineer programında bulunan analiz araçları insan faktörleri, üretim toleransları, tasarım optimizasyonları için günümüzde bir CAD programında olmazsa olmazlardandır. Pro Engineer programı ile yapılan tasarım boyutlandırmalarında, sonlu elemanlar analizi yapılarak etkili bir biçimde optimum tasarım boyutları belirlenebilir.

Mühendislik alanında Pro Engineer programının kullanıcılara sağladığı bir diğer kolaylık ise kalıp tasarımı ve CNC işleme simülasyonudur. Bu sayede ürünün daha üretimi yapılmadan olası hatalar program üzerinden izlenebilir.

Pro Engineer

Pro Engineer Download

İlk olarak UNIX işletim sistemleri için geliştirilen Pro Engineer programının güncel sürümleri yalnızca Windows işletim sistemi için geliştirilmektedir. Tam sürümü ücretli olan Pro Engineer programının ücretsiz birexpress sürümü de bulunmaktadır. PTC Creo Elements/Direct Modeling Express 6.0 ismindeki bu programıburaya tıklayarak resmi sitesinden indirebilirsiniz. Bu ücretsiz sürüm ile basit katı modeller oluşturulabilir.

Pro Engineer Eğitimi

Pro Engineer programı, ülkemizdeki endüstri firmaları tarafından en çok tercih edilen birkaç bilgisayar destekli mühendislik programından biridir. Pro Engineer programının bilinmesi, kullanıcıların iş bulma süreçlerini hızlandıran önemli bir faktördür. Mühendislik tasarımı veüretim alanında teknik eleman arayan firmaların işe alım süreçlerinde göz önünde bulundurduğu faktörlerden olan bu programın öğrenilmesi,Pro Engineer eğitimleri ile etkili bir şekilde sağlanabilir. Basit modellemeden başlayarak, montaj ve animasyon süreçlerine kadar ilerleyen Pro Engineer dersleri ile kullanıcılar bu programı hızlı ve etkili bir biçimde kullanabilirler.

Pro Engineer

PAYLAŞ

 CADSAY