Yazılarımız

CADSAY

SOLİDWORKS NEDİR?

İki ve üç boyutlu bilgisayar destekli tasarım için kullanılan bir CAD programıdır. 1995 yılından beri geliştirilmekte olan SolidWorks programı, Windows işletim sistemleri ile çalışan tarihteki ilk üç boyutlu modelleme programı olma özelliğine sahiptir. SolidWorks günümüzde hem 2D hem de 3D çizimler için etkin olarak kullanılmaktadır.

Resmi verilere göre dünya üzerinde 2 milyondan fazla mühendis ve 165 binden fazla şirket tarafından aktif olarak kullanılan SolidWorks programı dünya üzerinde en geniş kullanıma sahip olan CAD programlarının başında gelir.

Pek çok güncel CAD programı gibi parametrik özellik tabanlı modelleme teknolojisine sahip olan SolidWorks ilekatı modeller parametrik yaklaşımlarla oluşturularak basit ve kolay düzenlenebilir bir yapı elde edilir. SolidWorks programında hazırlanan parça modelleri birleştirilerek kolaylıkla ürün montajı yapılabilir.

SolidWorks Nedir?

Montajlarda da parça modellemede olduğu gibi özellik tabanlı parametrik yaklaşımlar kullanılarak hızlı ve hatasız bir montaj elde edilebilir. Montaj yapılırken parçaların birbiri ile ilişkileri paralellik, konsantrik, tanjant gibi ilişkiler taşıyabileceği gibi değerler bağıl uzaklık cinsinden de belirlenebilir. Böylece yapılan montajlar kolay düzenlenebilir ve anlaşılır olur.

Kullanıcı dostu bir arayüze sahip olan bu programda SolidWorks komutları oldukça anlaşılır ve basittir. SolidWorks programı, temel olarak basit çizimlerden karmaşık üç boyutlu geometrik yapıların oluşturulması temeline sahiptir. Pek çok CAD programında bulunmayan 3D Sketch özelliğini barındıran SolidWorks programı ile line, circle, rectangle gibi iki boyutlu çizimler üç boyutlu çizim modunda çizim yaparken bile çizilebilir. Böylece üç boyutlu koordinat düzleminde iki boyutlu çizimler kolaylıkla yaratılabilir.

SolidWorks aynı zamanda etkili bir bilgisayar destekli mühendislik programıdır. SolidWorks programı ile katı modeli hazırlanan parça, sonlu elemanlar yöntemi gibi analiz yöntemleri ile mukavemet analizlerini barındıran simülasyonlarla yeniden boyutlandırılabilir. Böylece minimum malzeme kullanımına ve maksimum dayanıklılığa sahip etkili mühendislik tasarımları yapılabilir.

SolidWorks Nedir?

SolidWorks programı güncel Windows işletim sistemi ile çalışan her türlü masaüstü ve dizüstü bilgisayarda çalışabilir. Programı üç boyutlu modellemeler için kullanacak kullanıcıların yüksek kapasitede işlemci, bellek ve özellikle iyi bir ekran kartına sahip bilgisayar kullanmaları önerilir.

Yapılan tasarımların vektör tabanlı olarak işlendiği SolidWorks programında özellikle render bileşenleri kullanılırken grafik kartı etkin bir biçimde kullanılır. Bu yüzden SolidWorks için laptop veya masaüstü bilgisayar alacak kullanıcılar aldıkları sistemin grafik işlemcisi ile birlikte diğer özelliklerinin de önerilenden üstün olmasına dikkat etmelidirler.

SolidWorks Parça Kütüphanesi

Detaylı SolidWorks projeleri yapan kullanıcılar montaj çalışmalarında zaman zaman hazır parçalar kullanmak isteyebilirler. İnternet üzerinde SolidWorks programı ile hazırlanmış parçaların yer aldığı pek çok parça kütüphanesi bulunmaktadır.

Bu parça kütüphanelerinde başta cıvata, rulman, somun gibi standart malzemeler olmak üzere tasarımın yapıldığı sektörle ilişkili parçaların hazır bulunması kullanıcılara tasarımlarında büyük kolaylıklar sağlar.

SolidWorks’ün geliştiricisi Dassault Systèmes tarafından kullanıcılara SolidWorks parçalarının ücretsiz olarak sunulduğu 3D Content Central en geniş arşive sahip parça kütüphanelerinin başında gelir.

SolidWorks Nedir?

SolidWorks Nasıl Öğrenilir?

SolidWorks programını öğrenme metodolojisi; kullanıcının niteliklerine, programın hangi sektörde ve hangi amaçla kullanılacağına göre değişebilir. SolidWorks programında profesyonel kullanım için çizim yapan kullanıcıların yanında hobi amaçlı çizimler yapan kullanıcılar da bulunmaktadır.

SolidWorks Nedir?

Programı hobi amaçlı çizimler için kullanan kullanıcılar kendi çabalarıyla üç boyutlu modelleme yapmayı öğrenebilirler. SolidWorks hazır çizimler gibi profesyoneller tarafından hazırlanan çizimlerin incelenmesi de kullanıcılara programı öğrenme yolunda oldukça katkı sağlar. SolidWorks programını hobi amaçlı kullanan kullanıcılar internet üzerinde bulunan çeşitli kaynaklardan faydalanarak programı bir miktar öğrenebilirler.

Dünya üzerinde milyonlarca profesyonel kullanıcı tarafından aktif olarak kullanılan SolidWorks programını ileri düzeyde kullanmak isteyen kişiler programı SolidWorks kursu ile detaylı bir biçimde öğrenebilirler.

SolidWorks öğrenme sürecinde vakit kaybetmek istemeyen ve hatasız çizimler yapmak isteyen kullanıcılar alacakları SolidWorks eğitimi ile programı profesyonel çalışmalarda aktif olarak kullanabilirler.

SolidWorks Nedir?

SolidWorks dersleri profesyonel kullanıcıların yanında programı kişisel amaçlar için kullanan kullanıcıların da tercih ettiği basitten karmaşığa giden etkili bir eğitim metodu ile verilir. SolidWorks derslerine katılan kullanıcılar eğitim sonunda istedikleri tür ve çeşitlilikteki çizimleri etkili bir biçimde çizebilir seviyeye gelirler.

PAYLAŞ

 CADSAY