Yazılarımız

CADSAY

CATIA NEDİR?

CATIA, bilgisayar destekli tasarım ve bilgisayar destekli imalatta yaygın olarak kullanılan bir bilgisayar programıdır. Fransızca'da “ Conception Assistée Tridimensionnelle Interactive Appliquée” kelimelerinin baş harflerinin bir araya getirilmesiyle oluşan akronim bir isme sahip olan CATIA programı yaklaşık 40 yıldır Fransız Dassault Systèmes firması tarafından geliştirilmektedir. Hem CAD ( bilgisayar destekli tasarım) hem de CAM (bilgisayar destekli imalat) ile tam uyumlu olan CATIA, CAD ve CAM konusunda Siemens NX ile ülkemizde en çok kullanılan iki programdan biridir.

CATIA Kullanım Alanları

CATIA programı , sağlamış olduğu pek çok üstün komut ve özellik sayesinde ülkemizde de CAE (bilgisayar destekli mühendislik) konusunda sıklıkla başvurulan programların başında gelir. Yalnızca bir çizim programı olmayan CATIA, sahip olduğu ek özellikler sayesinde tasarımın başlangıcından üretim safhasına kadar her aşamada kullanıcıya destek verir.

Mühendislik çizimlerinde çok kullanılmasının sebebi, programın kullanıcıya kolay çizim komutlarının yanı sıra etkileşimli analiz yapma imkânı da sunmasıdır. CATIA programında tümleşik olarak bulunan analiz sistemleri ile üç boyutlu çizimi hazırlanan model üzerinde hemen hemen her türlü analizin yapılması mümkündür.

CATIA Nedir?

CATIA programında, gerilme analizi yapılmadan önce çizilen modelin üretileceği malzeme seçilerek o malzemenin değerlerinin modele atanması sağlanır. Bu sayede başta statik ve dinamik analizler olmak üzere pek çok analiz yapılabilir. İnşaat mühendisliği gibi mühendislik dallarında önemli olan statik analizler, CATIA programıyla kolaylıkla yapılabilir. CATIA ile yapılan statik analizlerle çizilen modelin üzerine gelecek yük ve kuvvetler seçilerek modelin bu dış kuvvetlere karşı nasıl davranacağı, ne kadar dayanıklı olduğu, gerilim dağılımı, şekil değiştirme oranı interaktif bir şekilde görülebilir.

Makine mühendisliği gibi mekanizmaların ve dinamik sistemlerin hakim olduğu mühendislik dallarında da sıklıkla kullanılan CATIA programında, çizilen modelin zamanla değişen yüklere nasıl yanıt vereceği kolaylıkla analiz edilebilir. Yapılan analizlerle modelde yüksek gerilim olan yerler kuvvetlendirilirken, düşük gerilim olan yerlerinin hacmi azaltılarak optimum maliyette mühendislik tasarımları elde edilebilir.

CATIA Nedir?

CATIA programı , bilgisayar destekli tasarım konusunda sıklıkla kullanılan rakip programların aksine gaz ve sıvı gibi akışkanların modellemesinde de kullanılır. SolidWorks ve AutoCAD gibi ülkemizde yaygın kullanılan CAD programlarının destek vermediği akışkanların ve buna bağlı sistemlerin de tasarımının yapılabildiği CATIA, akışkanlar mekaniği gibi mühendislik uygulamalarına da yardımcı olur.

CATIA İndir

Kullanıcılara profesyonel şekilde bilgisayar destekli tasarım ve üretim imkanı sunan CATIA programı, ücretli olarak satın alınabilen bir programdır. Güncel Windows sürümleri ve Unix işletim sistemi ile uyumlu olan CATIA programı, Apple firması tarafından üretilen Mac OS işletim sistemine destek vermemektedir. Ücretli olarak satışı yapılan CATIA programını öğrenciler legal olarak ücretsiz bir biçimde kullanabilirler. Bazı özellikleri kısıtlanmış CATIA Student Edition ile öğrenciler ve akademik eğitim veren eğitmenler programı ücretsiz olarak kullanabilirler. Öğrenciler için sunulan öğrenci sürümünü ücretsiz indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

CATIA Eğitimi

CATIA programı , kullanıcılara sunduğu ekstra özelliklerle bir çizim programından beklenenleri fazlasıyla sunar. CATIA programı ile yapılabilen üç boyutlu tasarımlar hemen hemen her sektörde ve her amaçta kullanılır. Geniş bir tasarım desteği sunan CATIA programı, bilgisayar destekli tasarım konusunda profesyoneller tarafından en çok tercih edilen programların başında gelir. Daha önce programın adını bile duymamış kişiler, CATIA eğitimleri ile programı en ileri seviyede üç boyutlu tasarımlar yapabilecek düzeye gelirler.

CATIA Nedir?

Türkiye ve dünyada mimari ve mühendislik alanlarında en çok kullanılan programlardan olan CATIA programı; otomobil, gemi, uçak gibi araçların tasarımında da çok kullanılır. Dünyanın en büyük uçak üreticisi Boeing tarafından uçak tasarımlarında da resmi olarak kullanılan bu program daha çok profesyoneller tarafından tercih edilen kompleks ve ileri düzey bir kullanıma sahiptir. CATIA eğitimleri ile bu üstün özellikli program ileri seviyeye kadar öğrenilebilir, her düzeyde tasarımlar yapılacak konuma gelinebilir. CATIA kursu ile temel geometrik şekillerin çiziminden başlayarak en ileri düzey modellemeye kadar program detaylı bir şekilde öğrenilebilir.

PAYLAŞ

 CADSAY