Yazılarımız

CADSAY

SKETCHUP KULLANIMI

SketchUp her sektörde kullanılabilen, kolay ve kullanıcı dostu bir üç boyutlu modelleme programıdır. Sloganı “3D for Everyone” olanSketchUp programı ile üç boyutlu katı modeller basit ve pratik bir şekilde oluşturulabilir. Son derece basit ve kullanışlı olan SketchUp programı ile üç boyutlu modeller temel geometrik şekillerden başlayarak sıralı bir şekilde oluşturulabilir.

SketchUp programını diğer programlardan ayıran özelliklerin başında kullanıcılara ücretsiz olarak sunulan 3D Warhouse isimli model veritabanıdır. Bu model arşivi sayesinde dilenirse yapılan çizimler diğer kullanıcılarla paylaşılabilir veya diğer kullanıcıların paylaşmış olduğu çizim örnekleri ücretsiz olarak indirilebilir. SketchUp, Google tarafından geliştirilen ve dünyanın hemen her yerinin görüntülenmesine olanak sağlayan Google Earth ile de tam uyumlu çalışır. Böylece yapılacak üç boyutlu mimari çizimler Google Earth’e eklenerek gerçek arazi modelleri üzerindeki görünümüne bakılabilir.

2015 yılı itibariyle SketchUp 2015 sürümünün aktif olarak kullanılabildiği SketchUp programında; versiyondan versiyona çok büyük kullanım farkı olmaması, kullanıcıların programa olan bağlılığını arttırmaktadır. SketchUp 2015 ile SketchUp 2014 kullanımı aşağı yukarı aynı olduğundan kullanıcılar yeni sürümün getirdiği ekstra özelliklere erişmek için vakit kaybetmezler.

SketchUp Make sürümüyle ücretsiz bir üç boyutlu modelleme programı olan SketchUp’ın profesyonellere hitap eden SketchUp Pro versiyonu da mevcuttur. SketchUp Pro ile daha detaylı ve ayrıntılı çizimler profesyonel bir biçimde çizilebilir.

Google SketchUp Nedir?

İlk olarak bir grup programcıdan oluşan @Last Software tarafından geliştirilmeye başlanan SketchUp programının tam sürümü 2001 yılında yayınlanmıştır. Programın Google firmasının sahip olduğu Google Earth firmasıyla tam uyumlu olması, Google’ın dikkatini çekmiş ve 2006 yılında programın tamamı Google tarafından satın alınmıştır. Bu satın almadan sonra program bazı özellikleri eksiltilmiş Google SketchUp isimli sürümü ve Google SketchUp Pro isimli ücretli tam sürümü şeklinde iki farklı versiyonla yayına devam etmiştir. Program 2012 yılında Google tarafından Trimble firmasına satılmış olsa da Google tarafından desteklenmeye devam etmektedir.

SketchUp Türkçe

SketchUp programı , 2015 sürümü itibariyle henüz Türkçe dil desteği sunmuyor.İngilizce, Almanca, Fransızca ve İspanyolca gibi pek çok dil desteği bulunan SketchUp programında Türkçe dil desteği bulunmasa da kullanıcılar temel eğitimlerle çok kolay kullanıma sahip olan İngilizce sürümünü rahatlıkla kullanabilirler. AutoCAD programında olduğu gibi; programı aktif olarak kullanan Türk kullanıcı sayısının günden güne artması, Trimble firmasını Türkçe SketchUp çıkarmaya yöneltebilir.

SketchUp Render Programı

SketchUp programında bir model hazırlandığında, o çizimin üretildikten sonraki görüntüsüne yakın bir fotoğrafının elde edilmesi Render özelliği sayesinde olur. SketchUp programının geliştirilmeye başlandığı yıldan itibaren çeşitli Render eklentileri üretilmiş olup, bu konuda alternatif sayısı oldukça fazladır. Render alma denilen bu özellik sayesinde malzeme türü, ışıklandırma gibi faktörler belirlendikten sonra; modellerin görüntüleri, o ürünün gerçek bir fotoğrafı çekilmiş gibi elde edilir. Elde edilen bu görüntüler sunum, proje gibi çeşitli amaçlar için kullanılabilir.

SketchUp Vray Render

SketchUp programında en çok kullanılan render eklentilerinin başında gelen Vray ile gerçekçi görüntüler elde edilebilir. Işıklandırma ve gölge konusunda da oldukça başarılı olan Vray eklentisi, yaygın olarak kullanılan bir plugindir.

SketchUp Kullanımı

SketchUp Lumion Render

SketchUp kullanıcıları tarafından en ok tercih edilen render programlarından biri de Lumion'dur. Lumion ile genellikle mimari ve çevre düzenleme alanlarında gerçekçi renderlar yapılabilir. Lumion programının sunmuş olduğu gerçek zamanlı arayüz desteği ile yapılan çizimler anında elde edilen görüntülerle dilenirse animasyonlar da hazırlanabilir.

SketchUp Kullanımı

SketchUp Indigo Render

SketchUp programında kullanılan bir diğer render programı ise Indigo Render programıdır. Indigo Render ile her türden üç boyutlu modelin gerçekçi görüntüsü alınabilir. Saydam modellerde de render alma desteği veren Indigo Render, SketchUp kullanıcıları arasında en çok kullanılan render programlarından bir tanesidir.

SketchUp Kullanımı

Hobi amaçlı olarak oldukça kolay ve eğlenceli çizimler yapmak için de kullanılabilen SketchUp programını profesyonel olarak kullanmak isteyen kullanıcılar SketchUp eğitimlerine ihtiyaç duyabilirler. Profesyonel kullanımı amaçlayan kullanıcılar; eğitimlerle SketchUp programında ileri düzeyde modelleme yapabilir, render alabilir konuma gelirler.

PAYLAŞ

 CADSAY