Yazılarımız

CADSAY

SKETCHUP ÖĞREN

SketchUp; mimari, iç dizayn, inşaat, mekanik, film ve video oyunları gibi geniş kullanım alanlarına sahip üç boyutlu (3D) modelleme için kullanılan bir bilgisayar programıdır. SketchUp programının alternatiflerine göre en büyük avantajı, karmaşık olmayan basit arayüzüdür. Program, sunduğu basit arayüz ile oldukça kolay ve işlevsel kullanıma sahiptir.

Başlangıçta Last Software tarafından geliştirilmiş olan SketchUp programı, basit ve kolay anlaşılır arayüzü sayesindedünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Google’ın dikkatini çekmiş ve Google tarafından satın alınmıştır. Ardından 6 yıl boyunca Google tarafından geliştirilen SketchUp programı, bugün de geliştiricisi olan Trimble firmasına satılmıştır.

SketchUp Öğren

SketchUp Ne İşe Yarar?

Hem ücretsiz, hem de ücretli sürümü bulunan SketchUp programı; her seviyedeki kullanıcının kullanabileceği basit bir 3D çizim programıdır. Trimble firması tarafından ücretsiz olarak kullanıma sunulan SketchUp Make ile ücretsiz olarak kişisel kullanımlar için çizimler yapılabilir. Programın daha çok profesyonel kullanımlar için sunulan SketchUp Pro versiyonunda ise profesyonel kullanıma yönelik çizimler yapılmaktadır. Dünyada yüzbinlerce kişinin kullandığı SketchUp programı; mimari, inşaat, mühendislik, iç dizayn, peyzaj mimarlığı, mutfak ve banyo tasarımı, kentsel planlama, oyun tasarımı, film ve sahne tasarımı ve ahşap modelleme gibi pek çok farklı alanda profesyonel tasarımcıların kullandığı bir programdır.

SketchUp Öğren

Geleneksel 3D tasarım programlarından farklı yapısı sayesinde kullanıcılarına kolay tasarım imkanı sunan SketchUp; Push - Pull, Import – Export, Güneş - Gölge Analizi, Doku ve Materyal Renk Atama, Ruby Console, El Çizimi Görünümü gibi sadece kendisinde bulunan özelliklere de sahiptir.

3D modelleme işi için kullanılan basit bir program olan SketchUp ile üç boyutlu modellemeye basit el çizimleri veya fotoğraflar kullanılarak bile başlanabilir. Programın sahip olduğu Push and Pull komutu ile tıpkı AutoCAD ve SolidWorks programlarında Extrude ve benzeri komutların yaptığı gibi iki boyutlu çizimler birkaç tıklama ile üç boyuta dönüştürülebilir.

SketchUp, pek çok kolay yeniliği beraberinde getirir. Programın sahip olduğu büyük üç boyutlu model arşivi ile kullanıcılar her şeyi sıfırdan modellemek zorunda kalmaz. Kullanıcılar, tasarlamak istediği modelin örneklerini örnek modeller arasından seçerek o modeli kendi tasarımlarında kullanabilir ya da kendi modelleri için ilham alabilirler.

SketchUp programının sahip olduğu Import ve Export eklentileri sayesinde başka programlarla ortaklaşa çizim yapmak basitleştirilmiştir. Import özelliği sayesinde AutoCAD veya Photoshop gibi başka programlarda hazırlanmış görsel ve çizimler SketchUp programıyla düzenlenebilir veya rahatlıkla SketchUp çizimleri ile birleştirilebilir. Export özelliği sayesinde ise SketchUp ile tamamlanan bir çizim istenirse başka bir programın desteklediği formatta kaydedilebilir, JPG gibi görsel formatlarında alınabilir veya PDF gibi formatlarla kaydedilerek çıktı almaya hazır hale getirilebilir.

Komutlar arasında bulunan boya kovası komutu ile çizilen modelin doku ve rengi istenildiği gibi ayarlanabilir. Ardından programın sahip olduğu çeşitli render motorları sayesinde çizim dokuları gerçekçi bir biçimde render edilerek gerçek bir fotoğrafa benzer şekilde bir görsel çıktısı alınabilir.

SketchUp'ın sahip olduğu render özelliği sayesinde profesyonel çizimler gerçekçi görüntülere kavuşabilir. Render özelliği ile yapılan profesyonel çizimler müşteri veya alıcıda ürünün üretimden sonra nasıl görüneceği hakkında önemli izlenim bırakır. Örneğin; SketchUp ile bir yemek kaşığı çizildiğinde bu modelin özelliklerinden çelik seçilerek katı modelin çelik kaplanması sağlanabilir. Böylece render yapıldığında tıpkı gerçek bir kaşık görünümüne kavuşacaktır. Aynı şekilde bir bardağın dokusu cam seçilerek saydam olması sağlanabilir.

SketchUp Öğren

SketchUp Nasıl Öğrenilir?

SketchUp, amatör veya profesyonel her seviyedeki tasarımcının kullandığı basit ama bir o kadar da başarılı bir tasarım programıdır.SketchUp programı ile diğer 3D çizim programlarının yaptığı tasarımların hemen hemen tamamı kolay bir şekilde yapılabilir. SketchUp öğrenmek, üç boyutlu çizimin ihtiyaç duyulduğu her sektördeki kullanıcıya avantaj sağlar. SketchUp öğrenmek isteyen kişiler, program ve kullanımı hakkında gerekli yetkinliğe SketchUp kursları ile ulaşabilirler. Bu kurslarda verilen ayrıntılı SketchUp dersleri ile üç boyutlu çizimin eğlenceli ve kolay yolu olan SketchUp dünyasına adım atabilirler.

PAYLAŞ

 CADSAY