Yazılarımız

CADSAY

AUTOCAD KISAYOLLARI

Türkiye’de ve dünyada en çok kullanılan bilgisayar destekli tasarım araçlarından birisi olan AutoCAD, sahip olduğu kısayollar ile kullanıcılarına kolaylıklar sunar. AutoCAD kısayolları ile çizim veya düzenleme sırasında çizim aktifken hızlı bir şekilde klavyeden yazılan komutlar sayesinde çeşitli görev ve araçlar başlatılır. Böylece hızlı ve pratik şekilde çizim tamamlamış olur. Çizimde kullanılan AutoCAD komutları çizim esnasında kullanıcı için oldukça pratik ve kolay bir çözümdür. Komutları yazmak için kullanılan kısayollar ise, kolay bir çözüm olan bu komutları daha da pratik hale getirir.

AutoCAD Komutları

AutoCAD programında bulunan komutlar çok çeşitlidir. Bu çeşit, başlangıçta içinden çıkılmaz gibi görünse de işinize yarayan komutları ezberledikten sonra çizimi ilk haline göre çok daha hızlı tamamladığınızı fark edersiniz. Bu komutlar AutoCAD öğrenme aşamasında kullanıcıya büyük bir ivme kazandırır. AutoCAD komutları, çizim esnasında AutoCAD’in çoğu versiyonunda sağ altta bulunan komut çubuğu kullanılarak girilir. Bu komutlara uygulamak istenilen komutun kısayolu yazılarak komut aktif hale getirilir.

AutoCAD Kısayolları

Temel AutoCAD komutları, el ile komut satırına girileceği gibi üstteki komut araç çubuğundan da seçilebilir.

AutoCAD’de kullanılan temel komutlardan örnek vermek gerekirse; line çizgi çizmek, circle çember çizmek , arc yay çizmek, elipse elips çizmek, mline çoklu çizgi çizmek, pline birleşik çizgi çizmek, polygon çokgen çizmek, rectang dörtgen çizmek için kullanılır. Aynı şekilde içi dolu çember çizmek için donut komutunu, başlangıç noktası belli bir doğru parçası çizmek için de ray komutunu kullanabilirsiniz.

AutoCAD’de çizim yaparken, çizimi doğru yapmak için doğru şekilde görüntülemek de önem taşır. Bu görevler için kullanılan bazı komutlar vardır. Örneğin;pan komutu çizimin ekranda serbest bir şekilde kaydırılmasını, reaktime komutuçizimin yaklaştırılıp uzaklaştırılmasını, window komutu çizimin seçilen bölge içinde kalan kısmının yaklaştırılmasını, all komutu tüm çizimin ekrana sığdırılmasını sağlar. Yaptığınız çizimi ölçekli görüntülemek istiyorsanız scale komutunu kullanabilir, bu komut ile ölçek büyütme işletimi gerçekleştirebilirsiniz. Scale komutu ile çizim, girilen değer oranında görüntülenir.

AutoCAD Klavye Kısayolları

AutoCAD ile çalışırken klavye kısayolları kullanımı da oldukça pratik ve kolay bir çizim sağlar. Bir komutu yazmak için birkaç saniye harcamak yerine bir klavye dokunuşu bile aynı komutu çalıştırabilirsiniz. AutoCAD, özel klavye kısayollarına sahip olduğu gibi artık Windows ile gelenekselleşmiş klavye kısyollarını da destekler. Örneğin, diğer programlarda olduğu gibi Ctrl+C kısayolu ile kopyalama, Ctrl+X kısayolu ile de kesme yapılabilir.

AutoCAD'de sık kullanılan klavye kısayolları kolay klavye tuşlarına atanmıştır. Örneğin; A kısayolu (arc) yay çizmeye, B kısayolu blok çizmeye, C kısayolu (circle) çember çizmeye, E kısayolu (erase) silmeye, X kısayolu (explode) patlatmaya, F kısayolu (fillet) köşeleri kırmaya, LA kısayolu (layer) katman oluşturmaya, L (line) kısayolu ise çizgi çekmeye yarar.

AutoCAD programında ihtiyaç duyabileceğiniz tüm kısayol ve komutlar, AutoCAD’in üreticisi olan Autodesk firmasının resmi internet sitesinde ücretsiz olarak sunulmaktadır. Yeterli İngilizce bilgisi ile AutoCAD kısayolları adresinde AutoCAD tarafından desteklenen tüm kısayolları görüntüleyebilirsiniz.

AutoCAD Kısayolları

AutoCAD Alias Editör ile kolaylıkla klaye kısayollarını değiştirebilirsiniz.

AutoCAD’de Klavye Kısayollarını Değiştirme

AutoCAD’de klavye kısayollarını kendinize göre değiştirebilirsiniz. Böylelikle kısayolu zor olan sık kullandığınız komutları kolay bir harfe atamanız mümkün olur. Örneğin fabrika kurulumunda kopyalama komutu “co”, circle (çember) komutu ise “c” kısayolu ile gelir. Sürekli kopyalama yapan bir kullanıcı kopyalama komutunu “c”, çember komutunu da “ci” tuşlarına atayarak daha hızlı bir işlem gerekleştirebilir. Bu değişiklik çoğu AutoCAD kullanıcısı tarafından kurulumun hemen ardından yapılan ve artık gelenek halini almış bir kısayol değiştirme işlemidir.

AutoCAD’de kısayolları değiştirmek için birkaç farklı yol vardır. Bunların en kolayı komut satırına “aliasedit” komutunu girmektir. Bu komutu girdiğinizde karşınıza çıkan “AutoCAD Alias Editor” penceresini kullanarak istediğiniz komutu istediğiniz klavye kısayolu ile ilişkilendirebilirsiniz. Çizim ekranının üst kısmında bulunan araç çubuğundan Express Tools>Tools>Command Aliases yolunu izleyerek de Alias Editör’e ulaşılabilir.

PAYLAŞ

 CADSAY