Yazılarımız

CADSAY

AUTOCAD MERDİVEN ÇİZİMİ

Kullanıcılara pek çok farklı metotla detaylı iki ve üç boyutlu çizim imkanı sunan AutoCAD, inşaat sektöründe de sıklıkla kullanılır. İnsanların bir kattan başka bir kata yürüyerek hareket etmelerini sağlayan merdivenler çizimleri AutoCAD programı ile kolay ve etkili bir şekilde yapılabilir. Yüksekliği, açısı, boyutları ve türü ne olursa olsun istenen ölçülerde merdiven modeli AutoCAD ile kolaylıkla çizilebilir.

AutoCAD Merdiven Çeşitleri

AutoCAD ile merdiven çizilirken pek çok malzeme kullanılabilir. AutoCAD çelik merdiven, demir merdiven gibi metallerden yapılan merdivenlerin çizilmesi için kullanışlı olabildiği gibi; omurgalı merdiven, betonarme merdiven gibi malzemelerden yapılan merdivenlerin yapımı için de uygundur. AutoCAD kullanılarak her açı ve boyutta merdiven çizilebilir.

AutoCAD Merdiven Yapımı

AutoCAD ile çok kolay ve pratik bir şekilde helozon merdiven çizilebilir. Bu merdiven türü en çok aranan AutoCAD merdiven çeşitleri arasındadır. Dönerli merdiven olarak da adlandırılan bu merdiven, daha çok ev gibi insanların sürekli vakit geçirdiği yapılarda kullanılır.

Üç boyutlu bir tasarım olacağından, öncelikle AutoCAD’in üç boyutlu tasarım kısmı açılmalıdır. İlk adım olarak Circle komutu seçilir ve merdivenin dış çevresini oluşturacak bir daire çizilir. Ardından merdivenin ilk basamağını oluşturacak bir çizgi Line komutu ile dairenin merkezinden bir kenarına gelişigüzel olarak çizilir. Ardından Modify menüsünde bulunan Polar Array komutu seçilerek biraz önce Line komutu ile çizilmiş olan çizginin üzerine ardından da dairenin merkeine tıklanarak komut tamamlanır.

Autocad Merdiven Cizimi

Polar Array komutu, bir çizimin bir polar merkez çevresinde çoğaltılmasına yarayan bir komuttur. Bu komutta genel olarak Items değeri ile çoğaltılacak öğe sayısı, Between değeri ile her öğe arasındaki derece cinsinden açı, Fill değeriyle ise çoğaltmanın kaç derece boyunca olacağı belirlenir. Bu komut tamamlandıktan sonra 18 adet 360 derecelik pasta dilimi şeklinde bir çizim elde edilir. Bu çizim çizilecek merdivenin üstten görünümü olarak düşünülebilir. Bu andan sonra yalnızca 20 derecelik bir dilim kalacak şekilde diğer parçalar silinerek yalnızca bir parça kalması sağlanır. Kalan parça merdivenin bir basamağı için referans olacaktır.

Draw menüsünden Helix komutu seçilerek merkezi başlangıçta çizilen daire ile eş merkezli bir helix referansı çizilir. Yükseklik ve kaç tur atacağı istenen değerde girilir ve helix komutundan çıkılır. Solid menüsünden Presspull komutu seçilerek alt kısımda kalan pasta dilimi şeklindeki tek parça seçilir ve uygun basamak yüksekliği verilerek merdivenin ilk basamağı oluşturulur.

Autocad Merdiven Cizimi

Standart olarak 2D Wireframe olan çizim türünü sol üstten Conceptual olarak seçerek katı modelin çizimi daha net bir şekilde anlaşılabilir. Basamağın en dış kısmının ortasına circle komutuyla küçük bir daire daha çizilir ve o daire Presspull komutuyla yükseltilerek basamağın korkuluğu için ilk parça hazırlanmış olur. Ardından Modify menüsünde bir önceki adımda kullanılan Polar Array komutunun hemen üstünde bulunan Path Array komutu seçilir.

Path Array komutu, Polar Array gibi bir çizimin çoğaltılmasını sağlar. Polar Array komutundan farklı olarak çizim kutupsal bir çevre yerine gösterilen yolda çoğaltılır. Path Array komutu seçiliyken hazırlanan iki katı parça da seçilir. Çoğaltım sayısı, aralık gibi değerler ilk adımdaki gibi seçilerek komut tamamlanır. Bu adımdan sonra merdivenin ilk basamağının başladığı noktada dikey olarak isteğe bağlı dikdörtgen ve yuvarlak şekiller çizilerek küpeşte ve korkuluk için kullanılacak şeklin şablonu oluşturulur. Oluştrulan şablon çizim Sweep komutu ile katıya dönüştürülecektir.

Autocad Merdiven Cizimi

Sweep komutu seçiliyken önce şablon, ardından da önceden oluşturulmuş helix seçilerek çizgi boyunca bir katı oluşumu sağlanır. Son olarak da çizimin en başında çizilen dairenin içine, o daire ile eş merkezli yeni bir daire çizilir. Ardından bu daire de Extrude komutu ile yüksektilerek katı bir parça haline getirilir. Bu şekilde AutoCAD ile basit bir spiral merdiven yapımı tamamlanmış olur.

Yukarıda gösterilen adımlar izlenerek istenirse daha kolay bir biçimde düz bir mediven çizimi de yapılabilir. Yukarıda gösterilen şekilde düz bir merdiven çizmek için de çizilen basamak dairesel çoğaltım yerine düz bir şekilde çoğaltılarak tamamlanabilir.

PAYLAŞ

 CADSAY