Yazılarımız

CADSAY

AUTOCAD MİMARİ ÇİZİM

Mimarlar , genel olarak bir yapının dizaynından sorumlu kişilerdir. Meslekleri gereği sürekli çizim ve tasarım yapan mimarların tasarım sürecindeki ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirilen pek çok bilgisayar destekli çizim programı vardır.

Günümüzde bilgisayar destekli tasarım alanında çalışan yüzbinlerce tasarımcının işini kolaylaştıran AutoCAD programı, mimari çizimlere olan yatkınlığı ile de yıllardır mimarlar tarafından yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. 1982 yılından beri Autodesk firması tarafından geliştirilen AutoCAD programının standart sürümünün yanında 1998 yılından beri bu programa paralel olarak mimarlar için özel olarak geliştirilen AutoCAD Architecture adında bir sürümü de bulunur.

AutoCAD Architecture ile AutoCAD’in bilindik geleneksel komut ve özellikleri mimari çizimler için daha fonksiyonel hale getirilerek kullanıcılara sunulmaktadır. AutoCAD Architecture programının tasarım ve projelendirme aşamalarında mimari için özelleşmiş bileşenleri ile mimari çizimler geleneksel CAD programlarından daha kolay bir şekilde tamamlanabilir.

AutoCAD Mimari Çizim

AutoCAD Mimari Çizim Teknikleri

Mimarlar tarafından geliştirilen mimari proje sürecinin tamamında tek programın kullanılmasına olanak sağlayan AutoCAD, projenin başlangıcından mimari modelin tamamlanarak dokümantasyonun elde edilmesine kadar olan tüm süreçte kullanılabilen tam fonksiyonlu bir programdır. AutoCAD Architecture'de bulunan Project Manager ile planlar, katlar, perspektifler, görünümler, paftalar ve detaylar arasındaki etkileşim otomatik olarak sağlanmaktadır.

Programın sunmuş olduğu en büyük kolaylıkların başında, sahip olduğu model tabanlı tasarım özelliği gelir. Kullanıcı tarafındaniki boyutlu planı hazırlanan projenin üç boyutlu mimarisi program tarafından otomatik olarak oluşturulur; görünüş, kesit ve perspektifler de otomatik olarak oluşturulan model tarafından zahmetsizce alınır. Uygulamadaki çizimler ile modelin birbiri ile program tarafından otomatik olarak ilişkilendirilmesi sayesinde, her ikisinden birinde yapılan bir düzenleme diğerinde de kendiliğinden yapılırken olası kullanıcı hataları önlenmiş olur.

Mimarların olmazsa olmazları metraj listeleri de model üzerinden elde edilir, proje üzerine eklenen kapı, pencere gibi elemanlar listeye otomatik olarak yerleşir. Mimari çizimler için özel olarak üretilen AutoCAD Architecture ile diğer çizim programlarının aksine çizgi, yüzey gibi nesneler değil; kapı, merdiven gibi yapıya ait nesneler ile çalışılır. Böylece tasarım ve uygulama pratik ve hızlı bir şekilde tamamlanır.

AutoCAD ile hazırlanan mimari çizimlerin sunumları da kolaylıkla hazırlanabilir. Programda bulunan bütünleşik render özelliği sayesinde çizimin gerçekçi bir görüntüsü ışıklandırma, malzeme dokuları, kamera açıları düzenlenerek kolay bir şekilde elde edilebilir. AutoCAD ile DWG uzantılı hazırlanan mimari projeler makine,elektrik ve inşaat mühendisleri ile paylaşılarak gereken tesisatın o mühendis tarafından boru, elektrik ve statik gibi projelerinin aynı program ile mimari proje üzerine çizilmesi kolaylaşır.

AutoCAD Mimari Çizim

AutoCAD Mimari Çizim Örnekleri

Mimari çizimler için özelleştirilmiş olan AutoCAD Architecture programı, kurulumun ardından içerisinde kullanıcıların kolay çizim yapabilmeleri için pek çok tutorial ve örnekle beraberinde gelir. Programın Samples klasöründe bulunan mimari çizim örnekleri ile kullanıcılar mimari çizimler hakkında bilgi sahibi olabilirken, Yardım menüsünde bulunan İngilizce basit eğitimlerle mimari çizimler hakkında bilgi sahibi olunabilir.

AutoCAD Architecture programını daha önce kullanmamış olan kullanıcılar programı 30 gün boyunca ücretsiz deneme imkânına sahiptirler.Buraya tıklayarak programın resmi üreticisi olan Autodesk’in sitesinden ücretsiz olarak indirilebilir ve 30 gün deneme sürümünde boyunca tüm özellikleri aktif bir şekilde kullanılabilir. 30 günlük deneme süresinin ardından kullanıcıların programı satın almaları veya bilgisayarlarından kaldırmaları gerekir.

AutoCAD Mimari Çizim

AutoCAD Mimari Çizim Dersleri

Üç boyutlu ve iki boyutlu çizimler konusunda sağladığı pek çok ekstra özellik ile kullanıcıların daha rahat ve kolay çizim yapabilmesi için her türlü imkânı sunan AutoCAD programı, mimari çizimler konusunda da en çok tercih edilen programların başında gelir. AutoCAD programında, mimari çizim komutları ve diğer çizim komutları arasında çok belirgin farklılıklar olmaması, programın bilinirliğini ve kullanılabilirliğini arttıran önemli avantajlardandır. AutoCAD dersleri ile verilen temel düzeyden ileri düzeye kadar her kullanıcıya hitap eden AutoCAD eğitimleri ile başta mimari çizim amaçlı bu programı kullanan kullanıcılar olmak üzere tasarım sektöründe faaliyet gösteren tüm kullanıcılar AutoCAD programını detaylı bir şekilde öğrenebilirler.

PAYLAŞ

 CADSAY