Yazılarımız

CADSAY

AUTOCAD PROJELERİ

Autodesk şirketi tarafından 1980 yılından beri geliştirilmekte olan AutoCAD, bilgisayar destekli teknik resim çiziminde kullanılan vektör tabanlı bir bilgisayar programıdır. Vektör tabanlı ilk bilgisayar programlarından biri olan AutoCAD, bu özelliği ile bilgisayarlı çizimlerde çözünürlükten bağımsız oldukça avantajlı çözümler sunar. Vektörel çizim özelliği sayesinde program üzerinde çizilen iki veya üç boyutlu çizimler kalitesi bozulmadan istenildiği kadar büyütülüp küçültülebilir.

Türkiye’de ve dünyada en çok kullanılan CAD programlarının başında gelen AutoCAD programı, sahip olduğu özelliklerle üç boyutlu katı modellerde olduğu kadar iki boyutlu projelerde de sıklıkla kullanılır. Dünyada endüstriyelleşmiş hemen hemen her ülkede kullanıma sahip olan AutoCAD programı, mühendislik çizimlerinde en çok tercih edilen çizim programlarının başında gelir. Programın Windows, Mac gibi sık kullanılan masaüstü platformlarla birlikte Android, iOS gibi mobil platformları tam destekliyor olması, kullanıcıların AutoCAD’i seçmesindeki nedenlerden bir tanesidir.

AutoCAD Projeleri

AutoCAD programı , sahip olduğu kullanışlı komutlar sayesinde tasarım ve çizim üzerine çalışılan neredeyse her meslek dalında kullanılabilen bir programdır. AutoCAD ile üç boyutlu katı modellerin yanında elektrik projeleri, mimari projeleri, makine projeleri gibi projeler de kolaylıkla çizilebilir.

AutoCAD Mimari Projeleri

1980 yılında ilk olarak bilgisayar destekli tasarım amacıyla geliştirilmeye başlanan AutoCAD programı, zamanla mimarlar tarafından da mimari projelerde kullanılmaya başlanınca programa mimari çizimler için özel fonksiyonlar eklenmiş ve 1998 yılında da ilk olarakmimari projeler için özel AutoCAD Architecture programı çıkarılmıştır. AutoCAD programı, mimari projelerde en çok kullanılan bilgisayar destekli çizim programlarının başında gelmektedir.

AutoCAD Projeleri

AutoCAD Architecture, mimari çizimler için tam özelleşmiş fonksiyonlara sahip bir bilgisayar programıdır. Diğer CAD programlarının çoğunda çizgiler ve yaylar ile yapılan mimari çizimler, AutoCAD programında mimari için hazır olan kütüphaneden seçilen kapı ve pencere gibi mimari nesnelerle kolaylıkla yapılabilir. İki boyutlu mimari projeler için oldukça başarılı çözümler sunan AutoCAD ile yapılan çizimler, eşzamanlı olarak üç boyutlu yapı planına aktarılabilir.

AutoCAD Elektrik Projeleri

AutoCAD programını kullanarak çizilebilen projelerden biri de elektrik projeleridir. Mimari projesi AutoCAD üzerinde yapılmış olan bir yapının elektrik projesi de aynı dosya üzerinde yapılabilir. Tamamlanan mimari proje üzerine aydınlatma projeleri, alarm ve güvenlik sistemleri projeleri, kuvvet tesisat projeleri, ışıklandırma projeleri, haberleşme sistemi projeleri AutoCAD üzerinde çizimi yapılabilen elektrik projeleri türlerindendir.

AutoCAD Projeleri

AutoCAD programında bulunan katman (layer) özelliği sayesinde aynı dosya üzerinde birden fazla kişi kolaylıkla çalışabilir. Mimari projenin nesneleri ile elektrik projesinin nesneleri farklı katmanlara çizileceği için gerektiğinde katmanların biri kapatılarak çalışılmak istenen katman üzerine odaklanmak suretiyle olası karmaşanın önüne geçilmiş olur.

AutoCAD Makine Projeleri

AutoCAD programıyla iki boyutlu projelerin yanında, üç boyutlu makine projeleri de çizilebilir. Makine sektöründe kullanılan her türlüdişli, boru, vida gibi temel parçalar AutoCAD üzerinde kolaylıkla çizilebildiği gibi; gaz tankı, su deposu çizimi gibi çizimler de yapılabilir. Tam gelişmiş bir CAD programı olan AutoCAD ile ihtiyaca bağlı olarak üretimi yapılacak her türlü iki veya üç boyutlu tasarım en düşük toleranslarda dahi rahatlıkla yapılabilir.

AutoCAD Projeleri

AutoCAD programı ile sıhhi tesisat ve havalandırma tesisatı projeleri de çizilebilir. Evlerde ıslak hacimlere dağıtılan temiz su borularının; aynı şekilde banyo, lavabo gibi yerlerden su tahliyesi sağlayan pis su borularının projesi de AutoCAD ile çizilebilir. Alışveriş merkezi, iş yerleri ve toplantı salonları gibi büyük yerlerin hava sıcaklığının merkezi sistemle kontrolünün sağlandığı havalandırma sistemlerinin projesinin çizimi de AutoCAD ile mümkündür. Pek çok farklı sektörden kullanıcının birbiri ile koordineli bir biçimde çizim yapabilmesine olanak tanıyan AutoCAD programı, bu yönüyle multidisipliner bir bilgisayar programıdır. Her proje türüne destek veren yaygın kullanımı sayesinde birbirini tanımayan mimar, inşaat mühendisi, elektrik mühendisi ve makine mühendisi aynı dosya üzerinde proje çizimini tamamlayabilir.

AutoCAD Projeleri

PAYLAŞ

 CADSAY