Yazılarımız

CADSAY

AUTOCAD MOBİLYA ÇİZİMLERİ

Bilgisayar destekli tasarım dünyasının en bilinen ve en çok kullanılan programlarının başında gelen AutoCAD programı, kullanıcılar tarafından hem iki boyutlu (2D) hem de üç boyutlu (3D) çizimler için yaygın olarak kullanılır. Başta mimar ve mühendisler tarafından olmak üzere tasarım sektöründe profesyoneller tarafından yoğun kullanıma sahip olan AutoCAD, mobilya çizimleri yapan kullanıcılar tarafından da kullanılmakta.

Mobilya sektörü yıllar geçtikçe bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça ilerledi. Geçmişte kağıt üzerine taslağı çizilen mobilyalar, ustalık hünerleriyle birleştirilerek marangoz tekniği ile yapılıyordu. Günümüzde ise her sektörde olduğu gibi mobilya sektörü de endüstriyelleşerekseri üretim yoluna gitti. Bu da özellikle ofis mobilyaları başta olmak üzere hemen hemen tüm mobilyaların tasarımının bilgisayar ortamında seri üretime uygun olarak yapılmasının yolunu açmış oldu.

Autocad Mobilya Çizimleri

Seri üretimin yanı sıra özel üretim mobilyalarda da AutoCAD programı kullanılabilir. Bir yer için özel olarak tasarlanacak mobilyaların ölçüleri AutoCAD programına girilerek yerin boyutlarına uygun olarak mobilyanın üç boyutlu modeli yapılabilir, böylece üretimden sonra özel üretimi yapılacak mobilyanın nasıl görüleceği daha üretim tamamlanmadan görülebilir.

Mobilya modellemede AutoCAD programının sunduğu bir diğer avantaj ise render özelliğidir. Yapılan üç boyutlu modelin çeşitli parçalarına ahşap, metal veya kumaş gibi mobilyalarda bulunan malzeme özellikleri girilerek nesneye gerçeğine uygun biçimde doku kazandırılabilir. Malzeme seçildikten sonra render bileşeni aktif edilerek üretilecek mobilyanın daha tasarım aşamasındayken neredeyse üretiminin bitmiş halinin gerçek bir görüntüsüne yakın bir görüntü elde edilebilir. Özelliklemetal ve ahşap yüzeylerde gerçeğe çok yakın bir görüntü veren render, AutoCAD programında mobilya çizimlerinde sıklıkla başvurulan bir özelliktir.

AutoCAD 2D Mobilya Çizimleri

AutoCAD programıyla üç boyutlu mobilya modellemenin dışında iki boyutlu modellemeler de yapılabilir. İki boyutlu (2D) mobilya çizimleri ile mobilyaların genellikle üst perspektiften görünüşü çizilir. Daha çok inşaat sektöründe ihtiyaç duyulan iki boyutlu mobilya çizimleri, iç mimari ve mimari projelerde mimarlar tarafından tefriş amaçlı kullanılır. İçerisinde mobilya çizimleri bulunan AutoCAD tefriş kütüphaneleri, mimarlara kat planları hazırlarken pratik ve kolay bir çizim hazırlama imkânı sunar.

Autocad Mobilya Çizimleri

AutoCAD Mobilya Çizimleri İndir

AutoCAD programı , dünya çapında geniş kullanım ağı sayesinde pek çok ücretsiz çizim örneğinin erişimine de olanak sağlar. AutoCAD programının üretici firması olan Autodesk firması tarafından kullanıcıların ücretsiz örnek çizim paylaşması için kurulmuş olup özellikle ofis mobilyaları konusunda zengin bir arşive sahip olan Autodesk Seek kütüphanesi, örnek mobilya çizimlerinin güvenli ve kolay bir biçimde bulunabileceği adrestir. DWG ve PDF formatında olan örnek AutoCAD mobilya çizimleri ile ihtiyaç duyulan çizimler ücretsiz bir şekilde indirilebilir.

Autocad Mobilya Çizimleri

AutoCAD Mobilya Çizimleri DWG

AutoCAD programında mobilya çizimine başlayacak kullanıcılar veya mimari çizimler yapacak kullanıcılar AutoCAD programında önceden hazırlanmış DWG formatında mobilya çizimlerine ihtiyaç duyabilirler. Bu örnek çizimler, deneyimsiz kullanıcıların mobilya çizimi yaparken vakit kaybetmelerini engellerken onlara yaptıkları çizimleri geliştirmeleri için de olanak sunar. Kullanıcılara mobilya modellemesi yaparken örnek olabilecek DWG formatındaki 3D mobilya çizimleri bu sayfada , 2D mobilya çizimleri de bu sayfada bulunabilir. Sayfadaki listeden modeli indirilmek istenen mobilya seçilerek sağ üst kısımda bulunan “Save Selected to Local” butonuna tıklanarak indirme işlemi başlatılabilir. Bunun öncesinde AutoCAD hesabınızla sisteme giriş yapmış olmanız gerekir. Hesabınız yoksa kolaylıkla üye olabilirsiniz.

Autocad Mobilya Çizimleri

AutoCAD Mobilya Çizimleri PDF

Örnek AutoCAD çizimleri, DWG formatının yanı sıra PDF formatında da bulunabilir. PDF formatına vektör grafikleriyle aktarılan örnekmobilya çizimleri ile istenildiği şekilde baskı, tefriş, düzenleme gibi işler yapılabilir. PDF formatında AutoCAD örnek mobilya çizimlerine göz atmak için bu linkte bulunabilir. PDF dosyaları da yukarıda DWG formatındaki dosyalar ile aynı indirme adımları takip edilerek indirilebilir.

AutoCAD programı için bulunan mobilya çizimleri, mobilya çizimi için başlangıç düzeyinde örnek teşkil eder. Kendi mobilya tasarımını kendisi özgün bir biçimde yapmak isteyen kişiler AutoCAD eğitimine katılabilirler. AutoCAD okulu ile kullanıcılara basitten başlayarak profesyonel düzeye kadar verilen AutoCAD dersleri, hayal ettikleri çizimin gerçek olması için ihtiyaç duydukları her konuda yardımcı olur.

PAYLAŞ

 CADSAY