Yazılarımız

CADSAY

AUTOCAD LT NEDİR?

İki ve üç boyutlu tasarımların bilgisayar destekli olarak çizimi için en sık kullanılan programların başında gelen AutoCAD programı, standart versiyonun dışında çeşitli amaçlar için özelleşmiş alt versiyonlara da sahiptir. AutoCAD LT bu versiyonlardan bir tanesidir. Yalnızca2D çizimler için özelleşmiş olan AutoCAD LT programı, üç boyutlu çizimler üzerinde çalışmayan kullanıcılar uygun çözüm sunar. AutoCAD LT, İki boyutlu çizimler için özelleşmiş arayüzü sayesinde 2D çizimlerin kolay ve pratik bir biçimde çizilmesine olanak tanır.

1980 yılından beri geliştirilen AutoCAD programının LT sürümü, ilk olarak Kasım 1993’te piyasaya sürülmüştür. Standart AutoCAD programının kapsamlı özelliklerinin azaltılmış bir sürümü olan AutoCAD LT, düşük fiyatıyla giriş seviyesinde bir CAD paketi sunar. Piyasaya sürüldüğü tarihte 1000$’ın altında ilk ve tek AutoCAD programı olarak dikkat çeken AutoCAD LT programının güncel sürümlerinin fiyatı 1000$’ı geçmiş durumdadır.

Standart AutoCAD programı ile AutoCAD LT arasında yüzlerce küçük farklılık olsa da önemli birkaç farklılık sayılabilir. AutoCAD LT programında standart AutoCAD programında bulunan 3D model oluşturma, görselleştirme, render alma ve 3D baskı özelliği yoktur. Bu yüzden AutoCAD LT programı, Vray gibi render eklentilerini desteklemez. AutoCAD programında bulunan Network Lisansı özelliği AutoCAD LT’de bulunmamaktadır. Bilgisayar ağları üzerinden çoklu olarak kullanımı mümkün değildir. LISP, VBA ve ARX gibi özelleştirmeleri desteklemeyen AutoCAD LT ile standart iki boyutlu çizimler yapılabilir.

AutoCAD LT Nedir?

AutoCAD programının “Lite” versiyonu olan AutoCAD LT, bu özelliği ile oldukça az sistem gereksinimine sahiptir. Böylece düşük özellikli bilgisayarlarda bile rahatlıkla çalışabilir. Güncel Mac ve Windows işletim sistemleriyle birlikte sorunsuz olarak çalışabilen AutoCAD LT programı, üç boyutlu çizimleri desteklemediği için 2 GB RAM ve standart bir ekran kartıyla rahatlıkla kullanılabilir.

AutoCAD LT Çizimleri

AutoCAD LT, karmaşık ve iki boyutlu çizimler için ihtiyaç duyulmayan komutlar ile özellikleri içermez. Sadece 2D çizimler için özelleşmiş bir CAD programı olan AutoCAD LT programında Akıllı Boyutlandırma ve geliştirilmiş PDF dosyaları gibi iki boyutlu çizimler için faydalı olabilecek akıllı araçlar bulunmaktadır. İki boyutlu çizimlerde ihtiyaç duyulan özelliklerden bir tanesi de boyutlandırmadır. AutoCAD LT programında bulunan Smart Dimension (Akıllı Boyutlandırma) özelliği sayesinde, tamamlanan çizimlerinin boyutlandırılması birkaç tıklama ile gerçekleştirilebilir.

AutoCAD LT Nedir?

AutoCAD LT programında, bu versiyona özel olarak PDF dosyaları da geliştirilmiştir. Böylece dosyalar PDF formatında daha akıllı ve pratik şekilde kaydedilebilir. AutoCAD LT programında revizyon bulutu özelliği de dikkat çeken özelliklerden bir tanesidir. Geliştirilmiş revizyon bulutu özelliği ile çizimlerde düzeltmeler ve dikkat edilmesi gereken bölgeler rahatlıkla işaretlenebilir.

AutoCAD LT programı, diğer AutoCAD sürümleriyle uyumlu bir biçimde çalışır. Diğer sürümlerde yapılan iki boyutlu çizimler AutoCAD LT ile düzenlenebildiği gibi, bu programla yapılan çizimler DWG formatında kaydedilebilir ve daha sonra diğer AutoCAD sürümleriyle de düzenlenebilir.

AutoCAD LT Nedir?

AutoCAD LT Kullanımı

AutoCAD LT programı, standart AutoCAD programı ile temel olarak aynı komut ve kullanım özelliklerine sahiptir. AutoCAD programının klasik versiyonundan tek farklı, üç boyutlu özelliklerin programdan çıkarılarak iki boyutlu taslak hazırlamaya odaklanılmış olmasıdır. AutoCAD LT komutları, AutoCAD programının standart komutlarına paralel şekilde düzenlenmiştir. AutoCAD programında iki boyutlu çizim yapılırken kullanılan tüm komutlar, AutoCAD LT programında da geçerlidir.

AutoCAD LT Nedir?

AutoCAD LT Eğitimi

AutoCAD LT programı , geleneksel AutoCAD programına göre oldukça sade ve basit bir programdır. Kullanıcılar, bu programla istedikleri şekilde iki boyutlu çizim yapabilirler. Programı daha etkili kullanmak isteyen AutoCAD kursu ile bilgi ve yetkinlik düzeylerini geliştirebilirler. Eğitim süresince verilen AutoCAD dersleri sonunda kullanıcılar AutoCAD programını kullanarak profesyonel düzeyde çizim yapabilir seviyeye gelirler.

PAYLAŞ

 CADSAY