Yazılarımız

CADSAY

OTOKET NEDİR?

Otoket, çeşitli amaçlar için bilgisayar destekli çizimlerin yapılabildiği bir CAD programıdır. Otoket programı ile iki veya üç boyutlu tasarımlar yapılabilir, daha önce yapılmış olan tasarımlar kolaylıkla düzenlenebilir ve yeniden kaydedilebilir. Mühendisler ve mimarlar başta olmak üzere teknik çizimlerle ilgilenen hemen hemen tüm profesyonellerin kullandığı Otoket programı, 1980 yılından beri her yıl ihtiyaçlara uygun olarak yeniden geliştirilmektedir.

Bir CAD programı olan Otoket, üretimi yapılacak ürünün bilgisayar ortamında çizilmesi için en sık kullanılan programların başında gelir. CAD sektöründe en çok kullanılan programların başında gelmesinin yanı sıra Otoket programı bireysel kullanıcılar tarafından da en çok tercih edilen programlardandır. Dünya üzerinde en çok kullanılan iki işletim sistemi olan Windows veya Mac üzerinde çalışabilen Otoket, bu işletim sistemlerinin güncel sürümleri ile tam uyumludur. Otoket programı masaüstü platformların yanında Android, iOS gibi tablet ve akıllı telefonlarda sık kullanılan mobil işletim sistemlerinde de çalışmaktadır.

Otoket Nedir?

Otoket Ne İşe Yarar?

Aklınıza gelebilecek her türlü iki veya üç boyutlu objenin tasarımı Otoket ile yapılabilir. Küçük bir anahtarlıktan dev bir gökdelene kadar tüm nesnelerin üç boyutlu modeli Otoket ile çizilebilir. Diğer yandan elektrik tesisatı, su tesisatı, mimari bina projesi gibi iki boyutlu çizimler de Otoket programıyla kolaylıkla yapılabilir. Programın sahip olduğu basit ve kullanışlı komutlar sayesinde iki boyutlu çizimler kolaylıkla üç boyutlu katı modellere dönüştürülebilir.

Otoket Nedir?

Otoket Programı Nasıl Kullanılır?

Kullanışlı ve çok tercih edilen bir tasarım programı olan Otoket, sahip olduğu araç çubukları ve bu araç çubuklarına bağlı çalışanOtoket komutları ile kullanıcılara oldukça elverişli çizim ortamı sunmaktadır. Programda çizim yapmak için öncelikle üst panelde bulunan Draw araç çubuğundan çizgi veya geometrik şekil seçilerek çizim ekranında bir düzlem seçilir. Seçilen düzlem üzerine çizilecek basit iki boyutlu çizimlerle Otoket çizimlerine başlanmış olur.

Düzleme çizilen iki boyutlu çizimler Otoket programının sahip olduğu basit ve kullanışlı komutlar ile kolaylıkla üç boyutlu hale getirilebilir. Çizilen iki boyutlu çizim; kare, daire, dikdörtgen ve benzeri ucu kapalı bir alan oluşturuyorsa bu çizimi üç boyutlu hale getirmek için Extrude komutu kullanılabilir. Extrude komutu seçildikten sonra düzlem üzerindeki çizimin iç kısmına bir defa tıklanır ve klavyeden bir sayı girilirse, girilen değer kadar çizim yükseltilerek üç boyutlu bir model elde edilir.

Otoket Nedir?

Otoket Komutları

Diğer CAD programları ile benzer niteliklere sahip özelliklere sahip Otoket programı, kullanıcıların kolay alışabileceği komutlara sahiptir. Çizim araç çubuğunda bulunan line, circle, rectangle gibi komutlar sırasıyla çizgi, çember ve dikdörtgen çizimi için kullanılan temel komutlardır. Otoket ile üç boyutlu çizim yapmaya başlamadan önce bu komutlar kullanılarak iki boyutlu çizimler yapılır.

Modify araç çubuğunda bulunan Move komutu ile yapılan çizim taşınabilirken, Rotate komutu ile de aynı şekilde çevirme işlemi yapılabilir. Otoket programında çok kullanılan bir diğer komut da Scale komutudur. Modify araç çubuğunda bulunan Scale komutu ile yapılan iki veya üç boyutlu çizim, belli bir referansa bağlı kalarak yeniden boyutlandırılabilir. Böylece yapılan çizimlerin ölçeği kolay ve pratik bir şekilde değiştirilmiş olur.

Otoket Nedir?

Otoket Eğitimi

Otoket programı ; profesyonel amaçların yanı sıra hobi amaçlı olarak da yüzbinlerce kişi tarafından kullanılmaktadır. Kullanıcılar programı her ne amaçla kullanırlarsa kullansınlar, program hakkında detaylı bilgi ve yetkinlik sahibi olmadıklarında basit bir çizimin yapılması bile çok uzun ve zahmetli olabilir.

Otoket programını doğru ve pratik bir biçimde kullanmak isteyen kullanıcılar için açılan Otoket kursları, kullanıcıların programı kullanmakta çektiği sıkıntıların çözümü için önerilir. Kurs kapsamındaki Otoket dersleri, basit düzeyden başlayarak ileri düzeye kadar artan seviyelerde eğitim sunduğu için; programı hiç bilmeyen kullanıcılar bile kolaylıkla profesyonel düzeyde çizim yapabilir konuma gelirler. Başta mühendisler, mimarlar ve teknik ressamlar olmak üzere tasarım ile ilgili tüm meslek sahiplerine mesleklerinde daha ileriye gitmeleri ve yetkinlik kazanmaları için Otoket eğitimlerine katılmaları önerilir.

Otoket Nedir?

PAYLAŞ

 CADSAY