Yazılarımız

CADSAY

AUTOCAD NASIL ÖĞRENİLİR?

AutoCAD, bilgisayar destekli tasarım programlarının en çok bilinen ve en çok kullanılanlarının başında gelir. Bu program kullanılarak istenilen şekilde teknik resimler iki veya üç boyutlu olarak çizilir. Bu çizimler basit seviyede çizimler olabileceği gibi, çok karmaşık ve detaylı çizimler de olabilir. AutoCAD’de karmaşık, detaylı çizimler yapabilmek ve programı efektif şekilde kullanmak için hangi komutların hangi işe yaradığı ve nasıl kullanılabildiğinin bilinmesi gerekir.

AutoCAD Programı Nedir? Ne İşe Yarar?

AutoCAD programı , dünya üzerinde yaklaşık 35 yıldır aktif olarak kullanılan en kapsamlı bilgisayar destekli tasarım programlarındandır. Kullanıcılara kullanışlı vektör tabanlı bir arayüz sunan AutoCAD, iki boyutlu ve üç boyutlu geometrik nesnelerin çizimi için kullanılır. Makine ve otomasyon tasarımı, mimari, tesisat, inşaat, elektrik gibi pek çok alanda aktif olarak kullanılan AutoCAD programı; mühendisler, mimarlar, teknik ressamlar ve teknikerlerin teknik resim konusunda işini oldukça kolaylaştıran bir programdır.

Seri üretimin ve buna bağlı olarak bilgisayar destekli tasarımın öneminin günden güne arttığı ülkemizde AutoCAD gibi sık kullanılan programların bilinmesi, teknik işlerde çalışan tasarımcılar için adeta bir zorunluluk halini almıştır. Çünkü AutoCAD, sağladığı kolay ve anlaşılır tasarım araçları ile kullanıcılara klasik yöntemlere göre çok daha hızlı ve doğru çizimler yapma imkanı sunar.

Günümüzde inşaat, makine, mimari gibi sektörlerde işe alım koşullarında ilk sıralara yerleştirdiği AutoCAD programı, ülkemizde en çok talep edilen birkaç programdan birisidir. Bu programı bilmek, kullanıcılara işe alım süreçlerinde de bir adım öne çıkarır.

Doğru şekilde kullanıldığında çok hızlı ve pratik bir çizim programı olan AutoCAD, mühendislik çizimlerine aşina olsa bile program hakkında pek bilgisi olmayan bir kullanıcı için içinden çıkılmaz bir hal alabilir.

Autocad Nasıl Öğrenilir

AutoCAD Öğrenmek

Kullanıcılarına iki ve üç boyutlu detaylı çizim imkanı sunan AutoCAD programını öğrenmek için pek çok farklı yol vardır. Bunların başındaAutoCAD programı ile birlikte gelen ve aynı zamanda programın üreticisi olan Autodesk firmasının internet sitesinde bulunan tutorial adı verilen basit eğitim paketleridir. AutoCAD hakkında hiçbir bilgisi olmayan bir kullanıcı biraz yabancı dil bilgisiyle programın sunmuş olduğu temel komutlar hakkında bilgi sahibi olabilir.

AutoCAD öğrenmeye başlamak için kullanılabilecek bir diğer yol ise kitaptan öğrenmektir. Basılı veya e-kitap şeklinde PDF formatında bulunabilen AutoCAD eğitim kitapları, bu programı öğrenmek isteyen kişiler için giriş seviyesinde başvuru kaynağı olabilir.

Ancak tutoriallarda olduğu gibi tek taraflı iletişim sağlayan kitaplar, kullanıcılara takıldığı yerlerde aynı yeri tekrar etmekten başka şans tanımaz. Kitapta anlatılan çizim teknikleri kullanıcı tarafından anlaşılmadığı durumlarda interaktif bir biçimde geri dönüş alamayacağı için bu yol da yalnız başlangıç düzeyinde AutoCAD eğitimi için etkilidir.

AutoCAD programını etkili bir şekilde öğrenmek için kullanıcıların tercih edebileceği bir diğer yol ise AutoCAD kurslarıdır. Kullanıcılara uygulamalı olarak AutoCAD her kullanıcı seviyesine uygun çizim tekniklerinin öğretildiği AutoCAD kursları, bu programı öğrenmek için oldukça etkili bir yoldur.

AutoCAD kursu sırasında yapılacak interaktif eğitim sayesinde kullanıcılar bu konuda uzman kişi tarafından uygulamalı olarak eğitilirler. Bu sayede anlaşılması zor komut ve çizimler eğitmen ile birlikte çizilerek anlaşılmayan yollar tekrar tekrar sorularak net olarak anlaşılması sağlanır. Kurs kapsamındaki AutoCAD dersleri sırasında etkileşimli olarak tamamlanan çizim örnekleri ile kullanıcıların çizim kabiliyetleri arttırılırken, kullanıcı odaklı derslerle etkili bir öğrenme de sağlanır.

Kullanıcılara uygulamalı olarak verilen AutoCAD kursu sayesinde kısa sürede etkili bir biçimde AutoCAD öğrenen kullanıcılar, zamanlarını en verimli şekilde kullanmış olurlar. Kurslarla AutoCAD öğrenmek için harcanan zaman olabilecek en düşük seviyedeyken, kurs sonrasında artan bilgi seviyeleri sayesinde çalışma hayatlarında çizim için harcadıkları zaman da en aza iner. Böylece günümüzde en değerli şey olan zaman verimli bir biçimde kullanılmış olur.

PAYLAŞ

 CADSAY