Yazılarımız

CADSAY

AUTOCAD PROGRAMI NEDİR?

AutoCAD programı; ilk olarak 1980 yılında Amerika merkezli Autodesk firması tarafından geliştirilmeye başlanmış, günümüzde de yaygın olarak kullanılan bir bilgisayar destekli tasarım (CAD) programıdır. Dünya üzerinde ilk vektör tabanlı çizim programlarından olan AutoCAD ile tamamlanan çizimler, çözünürlükten bağımsızdır. Böylece çizim, görüntü kalitesi bozulmadan rahatlıkla büyütülüp küçültülebilir. AutoCAD programıyla çizimin yapılma amacına bağlı olarak iki boyutlu veya üç boyutlu çizimler kolaylıkla yapılabilir.

Dünya üzerinde kabul görmüş teknik resim formatlarının başında gelen DWG, AutoCAD programının resmi dosya uzantısıdır. İngilizce “drawing” kelimesinin sessiz harflerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuş olan DWG uzantısındaki dosyalar ile AutoCAD çizimleri kaydedilerek başka bilgisayarlarda kolaylıkla açılabilir. Yine AutoCAD tarafından geliştirilen DXF uzantılı dosyalar sayesinde, yapılan çizimler başka CAD programları ile etkileşimli olarak kullanılabilir.

AutoCAD Programı Nedir?

AutoCAD Programı Ne İşe Yarar?

AutoCAD, her türden kullanıcının üç boyutlu ve iki boyutlu tasarım yapması için kullanılan gelişmiş bir bilgisayar destekli tasarım programıdır. Kullanıcılar, AutoCAD programını kullanarak çalışma alanlarına bağlı olarak bir binanın planını yapabilir, üretimi yapılacak bir makine parçasını çizebilir, dekorasyonu yapılacak bir odanın modelini bilgisayar ortamında tasarlayabilir.

Kullanıcılara esnek ve özelleşebilen tasarım imkanı sunan AutoCAD programı ile tasarımlar mühendislik yaklaşımı ile yapılabilir. AutoCAD programı, darbe ve yüke maruz kalacak tasarımların analiz ve simülasyonunun yapılmasına da olanak verir. Kullanıcılar, AutoCAD programını kullanarak sonlu elemanlar analizi ve benzeri metotlar ile hazırladıkları tasarımın mukavemet analizlerini yapabilirler. Analizler sonucu tasarımın zayıf ve kuvvetli yanları görülerek; yüksek gerilim altında kalan bölgeler güçlendirilir, daha az gerilim altında kalan alanlar da inceltilerek minimum malzeme masrafı, maksimum dayanım sağlayacak optimum tasarımlar elde edilebilir.

AutoCAD Programı Nedir?

AutoCAD Programı Kullanımı

CAD programları arasında pek çok açıdan öncü olan AutoCAD programının kullanımı diğer CAD programları ile benzerlik gösterir. AutoCAD programı ile basit geometrik şekillerden başlayarak detaylı ve hassas çizimler yapılabilir. Kullanıcılar, programın üst kısmında bulunan çizim araç çubuğundan çizmek istedikleri geometrik şekli seçerek ekranın ortasında bulunan alana yapacakları fare tıklamalarıyla kolayca çizim yapabilirler. Ardından AuoCAD programında bulunan Extrude gibi basit ama kullanışlı komutlarla iki boyutlu çizimler kolaylıkla üç boyutlu bir katı modele dönüştürülebilir.

AutoCAD programı; mimari proje ve tasarımlarda, makine ve otomasyon tasarımlarında, mekanikte, elektrik sektöründe ve hatta eğlence sektöründe bile kullanıma sahiptir. AutoCAD programında bulunan render özelliği ile çizimi tamamlanan üç boyutlu tasarımların üzerine düşen ışık ve gölge ayarları yapıldıktan sonra gerçekçi dokular ile görüntüsünün alınması sağlanabilir. Render özelliği, üretimi yapılmamış üç boyutlu projelerin tamamlanmış halinin sunumlarının yapılması için sıklıkla başvurulan faydalı bir özelliktir.

AutoCAD Programı Nedir?

AutoCAD Görüntüleme Programı

AutoCAD programında yapılan çizimlerin AutoCAD programının bulunmadığı durumlarda görüntülenebilmesi için Autodesk firması tarafından iki adet AutoCAD görüntüleme programı geliştirilmiştir. Bunlardan birincisi DWG TrueView programıdır. AutoCAD DWG TrueView ile bilgisayarlarda DWG türündeki AutoCAD dosyaları rahatlıkla görüntülenebilir. Bu program DWG formatının yanı sıra DWF ve DXF uzantılarına sahip dosyaları da destekler.

AutoCAD Programı Nedir?

Autodesk firması tarafından kullanıcılara sunulan bir diğer görüntüleme programı da AutoCAD 360’tır. AutoCAD 360 programı, mobil platformlar için sunduğu özel görüntüleme desteği ile dikkat çekmektedir. Dünya üzerinde en çok kullanılan mobil işletim sistemleri olan iOS ve Android ile uyumlu olarak çalışan AutoCAD 360 ile; CAD çizimleri görüntülenebilir, hatta gerektiğinde telefon veya tablet üzerinden küçük düzenlemeler bile yapılabilir. AutoCAD DWG TrueView ve AutoCAD 360 programlarının her ikisi de Autodesk tarafından ücretsiz olarak kullanıcılara sunulmaktadır.

AutoCAD programı için Autodesk sitesini ziyaret edebilirsiniz.

PAYLAŞ

 CADSAY