Yazılarımız

CADSAY

SKETCHUP ÖĞREN

Üç boyutlu modellemeyi pratik ve eğlenceli hale getiren SketchUp programı, sahip olduğu basit komut ve fonksiyonlarla kullanıcılara 3D modelleme konusunda kolay bir çözüm olarak sunuluyor. Üç boyutlu çizim yapan kullanıcılar, SketchUp programının sahip olduğu basit ama bir o kadar da kullanışlı arayüzü sayesinde çizimlerini kolaylıkla yapma imkânına sahip oluyorlar.

SketchUp Programı Nedir?

SketchUp programı, başta mimari ve mühendislik olmak üzere film yapımcılığı, oyun geliştirme, oyuncak, giyim sektörü, mobilyacılık gibi pek çok sektörde kullanıcıların kolay bir biçimde üç boyutlu modelleme yapabilmesini sağlıyor. Geçmişi çok eskiye dayanmayan yaklaşık 15 yıldır geliştirilen bir modelleme programı olan SketchUp, günümüz teknolojisi ile geliştirilen ve günün ihtiyaçlarına tümüyle cevap verebilen nadir modelleme programlarından.

SketchUp Öğren

SketchUp Öğrenmek

SketchUp programı, kolay ve kullanıcı dostu arayüzü ile üç boyutlu modelleme konusunda daha önce çalışma yapmamış kullanıcıların bile rahatlıkla öğrenebileceği bir programdır. Arayüzünün basit olması, bu programın profesyoneller tarafından kullanılmasını da etkilememektedir. SketchUp programı dünyanın her yanında mimarlar, tasarım mühendisleri, mobilya tasarımcıları, iç mimarlar ve teknik ressamlar tarafından da sıklıkla kullanılır.

SketchUp programının diğer programların yanında tercih edilmesinin sebebi net ve anlaşılır komutlarla, sadece sonuca yönelik olması. Diğer üç boyutlu çizim programlarında bulunan ve kullanıcıların anlamlandırmakta güçlük çektiği karmaşık komutlara SketchUp’ta yer verilmemiş. Böylece sadece sonuç odaklı, basit ve pratik çizimler yapabilir.

SketchUp Öğren

SketchUp öğrenmek istiyorum ne yapmalıyım?

SketchUp, üç boyutlu modelleme konusunda bilgisi olmayan giriş seviyesindeki kullanıcılar kadar bilgisayar destekli tasarım üzerine çalışmalar yapan kullanıcılar tarafından da tercih edilebilen bir programdır. SketchUp öğrenmek isteyen kullanıcıların başvurabileceği çeşitli öğrenme yolları vardır. Bunların başında SketchUp programı ile ücretsiz sunulan tutorial adı verilen eğitim setleri gelir. İngilizce olarak sunulan bu tutoriallar ile kullanıcılar, kişisel kullanım için basit şekillerin çizimleri hakkında bilgi sahibi olabilirler.

SketchUp programını öğrenmek için kısıtlı vakti olanlar, ileri düzeyde öğrenmek isteyenler veya profesyonel düzeyde bu programı kullanmak isteyen kullanıcılar SketchUp eğitimleri ile öğrenme işlemini hızlandırabilirler. Tutorial ve anlatımlı kitaplardan öğrenilebilen program, SketchUp eğitimleri ile hızlı ve kolay bir şekilde öğrenilebilir. Eğitmen ile kullanıcının aktif iletişim halinde olduğu SketchUp kurslarında kullanıcılar, interaktif bir şekilde SketchUp programını öğrenebilirler.

Eğitim kapsamında verilen SketchUp dersleri; temel düzeyden başlayarak ileri seviyeye doğru kademeli olarak artacak şekilde verildiği için, kullanıcının her derste bilgi birikimine biraz daha eklenerek planlı ve doğru bir şekilde eğitim sağlanır.

SketchUp Öğren

SketchUp Eğitimleri

SketchUp programını öğrenmek isteyen kullanıcılar, programı tam ve doğru bir şekilde öğrenmek için sketchup eğitimi alabilirler. Bu eğitimlerin sonunda kullanıcılar; kendi başlarına düşündükleri modelin çizimini tamamlayabilir, çizilmiş modelleri düzenleyebilir ve tamamlanan model üzerinde render alabilir seviyede SketchUp bilgisine ulaşırlar.

Eğitim kapsamındaki SketchUp kursu başlangıcında SketchUp kısaca tanıtılır, bileşenler ve pencereler hakkında bilgiler temel verilir, materyal ve renklerin düzenlenmesi anlatılır. Kursun devamında düzenleme araçları hakkında detaylı bir eğitim verildikten sonra Freehand, Move, Push - Pull ve Rotate gibi komutların kullanımı detaylı bir şekilde gösterilir. Eğitim programı kapsamında Follow me, Scale, Offset, Tape Measure gibi özelliklerin yanı sıra; boyutlandırma, Protractor ve üç boyutlu yazı oluşturulması hakkında da bilgiler verilir. Eğitimin son parçasında ise modelleme esnasında kullanılan kamera ve görüntü hakkında detaylı bir uygulama eğitimi alınır.

SketchUp eğitimlerini başarıyla tamamlayan kullanıcılara verilen SketchUp sertifikası ile kullanıcılar SketchUp programı hakkındaki yetkinliklerini belgelemiş olurlar. SketchUp sertifikası ile şirketlerde mimarlık, teknik ressamlık, tasarım mühendisliği, iç mimarlık ve benzeri tasarıma bağlı pozisyonlar için yapılan iş başvurularında kullanıcıların özgeçmişleri istenen pozisyon için ön plana çıkar.

PAYLAŞ

 CADSAY