Yazılarımız

CADSAY

SKETCHUP RENDER

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de mimarlar, mühendisler ve üç boyutlu tasarımla ilgilenen tüm profesyonel tarafından etkin bir biçimde kullanılmaktadır. SketchUp programı ile kolay ve hızlı bir şekilde yapılan çizimlerin daha profesyonel bir görünüme kavuşması için render işlemi yapılır. Render, hazırlanan üç boyutlu modelin üzerinde çeşitli ışık ve gölge ayarları, malzeme türü atamaları, açı ayarlamaları gibi faktörler ayarlanarak gerçekçi bir görüntü elde edilmesine denir.

Render özelliği sayesinde katalog ve sunum gibi profesyonel çalışmalar için hazırlanan SketchUp çizimleri, henüz üretilmeden gerçekçi bir şekilde görüntülenebilir. SketchUp’ın render özelliğinin en güzel yanı ise üretilecek veya inşaatı yapılacak olan çizimin daha yapımı tamamlanmadan görselleri katalog basımı için matbaa için hazır hale getirilebilir.

SketchUp Render Nasıl Alınır?

Kolay ve çabuk öğrenilebilen arayüzü ile SketchUp programı kısa süredir geliştirilmesine rağmen oldukça fazla kullanıcı kitlesine ulaşmış, popüler bir tasarım programıdır. Program, her sektörde kullanılan bir üç boyutlu modelleme programı olduğundan programla uyumlu pek çok render eklentisi geliştirilmiştir. Programa sonradan da eklenebilen render pluginleri ile render alınabilir, alınan görüntüler üzerinde düzenlemeler yapılabilir. Render almak için gerek bireysel kullanıcılar, gerekse kurumsal firmalar tarafından geliştirilen çok sayıda render eklentisi olsa da kullanıcılar tarafından sık kullanılan temel birkaç render plugini vardır.

SketchUp Render Pluginleri

SketchUp programında render almak için kullanılan çeşitli pluginler vardır. Bu render eklentileri, yer yer sektörel bazda özelleşmiştir. Bazı render pluginleri mimari için çizilen bina modellerinin renderının alınmasında sık kullanılırken, bazıları ise imalatta kullanılacak parçaların renderı alınırken kullanılır.

SketchUp Render

SketchUp Vray Render

SketchUp programında render denince adı ilk anılan eklenti Vray’dır. Vray eklentisi, SketchUp programıyla tam uyumlu bir şekilde çalışan ve çizimlerden fotogerçekçi görseller elde edilmesini sağlayan bir render eklentisidir. Vray eklentisi, kullanıcıların iş akışlarını verimli bir şekilde geliştirmeleri için etkili ve gerçekçi görseller elde etmelerine olanak sağlar.

SketchUp Render

SketchUp Thea Render

Kullanıcılar tarafından sıklıkla kullanılan render eklentilerinden birisi olan Thea, çoğunlukla aydınlatma amacıyla kullanılan kaliteli bir render programıdır. Yüksek grafik işlemci desteği ile eğimli alanlarda sahip olduğu özel render teknikleri ile başarılı işler çıkarabilen Thea render eklentisi SketchUp ile entegre olarak çalışabildiği gibi benzer diğer üç boyutlu modelleme programlarını da destekler.

SketchUp Shaderlight Render

Çoğunlukla mimarlar ve iç mekan tasarımcıları tarafından kullanılan bir render eklentisi olan Shaderlight, interaktif bir şekilde SketchUp modellerini gerçekçi birer fotoğrafa dönüştürebiliyor. Sahip olduğu özel teknolojisi ile Shaderlight eklentisi, çalışma esnasında kullanıcıyla etkileşimli bir biçimde renderın görülmesine de izin veriyor.

SketchUp Render

SketchUp LightUp Render

LightUp eklentisi, çizimi yapılan modele hızlı bir şekilde gerçek zamanlı ve gerçekçi görünüme sahip ışıklandırmalar eklenmesini sağlar.LightUp render ile sahne üzerine eklenen ışık ve pencereler ile elde edilen görüntüde gölge yumuşatma, ışık yansıması ayarı, parlaklık, gölge düzeyi gibi ayarlamaların yapılması da mümkündür.

SketchUp Render Ayarları

SketchUp programında çeşitli render eklentileri olsa da hepsinin temel mantığı aynıdır. Çizilen modelin gerçekçi bir görüntüsünü vermeyi amaçlayan bu eklentiler, ayarları doğru yapılmadığında render süreci saatlerce sürebilir. Render, ekran kartının grafik işlemcisinin her pikseli tek tek kodlamasıyla elde edilen bir işlem olduğundan henüz hazır olmayan bir çizim defalarca render yapılarak saatler harcanmamalıdır.

Render hazırlanırken önizleme amaçlı render ayarları düşürülürse son render için sahne ve ışıklandırma ayarları düşük ayarlarda daha çabuk tamamlanabilir. Çalışma süresince subdivs değeri düşürülebilir, hemen hemen her render programında aynı olan antialiasing filter kapatılabilir ve ekran çözünürlüğü 640x480 boyutuna kadar düşürülebilir. Yüksek ayarlarda saatleri bulan render işlemi, düşük ayarlarda birkaç dakikada tamamlanarak render ayarlamaları sürecinde zamandan tasarruf yapılması sağlanabilir.

PAYLAŞ

 CADSAY