Yazılarımız

CADSAY

3DS MAX NEDİR?

3DS Max programı, bilgisayar grafikleri kullanarak üç boyutlu animasyonlar, modeller, oyun grafikleri ve görsellerin profesyonel olarak tasarımının yapıldığı bir bilgisayar programıdır. Tam ismi 3D Studio Max olan bu program AutoCAD programının da geliştiricisi olan Autodesk firması tarafından geliştirilmektedir. İlk olarak 1988 yılında geliştirilmeye başlanmış olan 3D Max, 25 yılı aşkın süredir üç boyutlu tasarım yapan kullanıcılara türlü avantajlar sağlamaktadır. İleri düzeyde modelleme kapasitesine ve esnek eklenti desteğine sahip 3DS Max programı güncel Windows işletim sistemleri ile tam uyumlu çalışır.

Oyun geliştiricileri, televizyon kanalları ve animasyon yapımcıları tarafından en sık kullanılan programların başında gelir. 3DS Max programı, aynı zamandafilm efektleri ve filmlerin görsel düzenlemeleri için de kullanılır. Programla ile birlikte gelen modelleme veanimasyon araçları, gölge efektleri, dinamik simülasyonlar, parçacık sistemleri, aydınlatma efektleri, render gibi tümleşik özelliklerin yanında kullanıcıların kendi eklentilerini geliştirebileceği özelleştirilebilir betik dili de bulunmaktadır.

3DS Max Nedir?

3D Max Komutları

3D Studio Max programında kullanıcıların etkili bir biçimde üç boyutlu tasarım ve animasyon hazırlamaları için pek çok komut bulunmaktadır. Kullanıcıların sıklıkla yaptığı görevlerin otomatikleştirilmesini sağlayan MAXScript ile araçlar, kullanıcı arayüzleri ve daha birçok özellik özelleştirilebilir. Sadece bu programa özel olan MAXScript ile kullanıcılar kendi eklenti modüllerini bile oluşturabilir.

3D Studio Max programında bulunan ve hazırlanan modellere canlılık veren Character Studio eklentisi ile 3D tasarımlar kolaylıkla animasyona dönüştürülebilir. Character Studio'da bulunan özelleşmiş komutlar sayesinde karakterin eklem ve hareketli uzuvları kolayca belirlenerek animasyonun hazırlanması sağlanır.

3DS Max Nedir?

3D Max programı DWG uzantılı teknik resim dosyalarını da destekler. Böylece AutoCAD gibi diğer programlarla hazırlanmış iki veya üç boyutlu tasarımlar kolaylıkla 3D Max programına aktarılabilir, bu programda düzenlemesi yapılabilir. Ayrıca programda bulunan texture adı verilen 3D Max kaplama sistemi sayesinde modeli hazırlanan nesnelerin kaplamaları zahmetsizce yapılabilir.

3D Max Kurulumu

Autodesk firması tarafından her yıl yeni sürümü çıkarılan 3D Max programının kurulumu oldukça basittir. Yalnızca ücretli olarak kullanılabilen3D Studio Max programını daha önce bilgisayarına kurmamış olan kullanıcılar isterlerse deneme sürümünü ücretsiz olarak 30 gün boyunca kullanabilirler. Ücretli bir seri numarasına sahip olan veya programın deneme sürümünü kullanacak olan kullanıcılar kurulum dosyasını Autodesk firmasının sitesinden indirdikten sonra bu dosyayı çalıştırarak lisans sözleşmesinin bulunduğu, kurulacağı yolun seçildiği ve kurulacak eklentilerin belirlendiği birkaç kolay adımla kurulumu tamamlayabilirler.

3DS Max Nedir?

3D Max Sistem Gereksinimleri

3D Max programını kendi bilgisayarlarında kullanmak isteyen kullanıcılar, programın ihtiyaç duyduğu minimum sistem gereksinimlerini bilmelidirler. 3D Max programı, ileri düzey 3D modelleme programı olduğu için eski sistemlerde sorunlu olarak çalışabilir. 3D Studio Max programını profesyonel olarak kullanmak isteyen kullanıcıların bilgisayarları bu sistem gereksinimlerini karşılamıyorsa, 3D Max için bilgisayar almak zorunda kalabilirler.

3D Max programının güncel sürümleri yalnızca Windows işletim sistemlerine sahip bilgisayarlarda çalışır. Autodesk firması, Apple firması tarafından desteklenen Mac işletim sistemleri için de çalışmalarını sürdürmektedir. Programın kurulacağı bilgisayarda minimum 6 GB boş disk alanı ve 8 GB dâhili bellek (RAM) bulunması önerilir. Üç boyutlu modelleme ve animasyon konusunda profesyonel çözümler sunan bu programın kullanılacağı bilgisayarda AMD FirePro V4900 (FireGL V) ve üstü ya da NVIDIA Quadro 2000 ve üstü en az 1 GB’lık ekran kartı bulunması önerilmektedir.

3DS Max Nedir?

3D Max Eğitimleri

3D Max programı başta animasyon ve film sektörü olmak üzere üç boyutlu modellerin kullanıldığı hemen hemen her sektörde aktif olarak kullanılan bir 3D modelleme programıdır. 3D Max programının bilinmesi, 3D tasarım sektöründe çalışacak kullanıcılara iş hayatında önemli artılar katar. 3D Max iş ilanları, animasyon ve tasarım sektöründe en çok karşılaşılan ilanlardandır. 3D Max eğitimleri ile3D modelleme bilgisi olmayan kullanıcılar bile 3D Max programını profesyonel düzeyde öğrenilebilir, kolay bir biçimde 3D modelleme ve animasyon dünyasına ilk adım atılabilir.

3DS Max Nedir?

PAYLAŞ

 CADSAY