Yazılarımız

CADSAY

AUTOCAD ÖRNEKLERİ

AutoCAD programı, dünya genelinde en çok kullanılan CAD (bilgisayar destekli tasarım) programlarının başında gelir. AutoCAD programının kullanıcılarına sunduğu kullanışlı program fonksiyonlarının yanında çok kullanılmasına bağlı ekstra avantajlar da beraberinde gelir. Dünya üzerinde milyonlarca kişi tarafından kullanılan bu programın her alandaki çizim örnekleri, kullanıcıların yoğunluğu sayesinde bulunabilmektedir. Program, kendi çizim örnekleri kütüphanesi ve kullanıcılarının kendi yaptıkları çizim paylaşımları sayesinde CAD programları arasında tasarım örnekleri açısından en zengin programların başında gelir.

AutoCAD Nedir?

AutoCAD, en basitten başlayarak en kompleks iki ve üç boyutlu çizimlerin yapılabildiği bir bilgisayar destekli tasarım programıdır. İlk geliştirilmeye başlandığı günden beri sahip olduğu vektör tabanlı çizim özelliği sayesinde kullanıcılara çözünürlükten bağımsız çizimler yapma olanağı tanımış olan AutoCAD, vektör tabanlı çizim programları arasında ilklerdendir.

AutoCAD Örnekleri

AutoCAD Ne İşe Yarar?

AutoCAD programı her sektördeki tasarımcının kullanabildiği esnek bir çizim programıdır. Mimarlar bu programı kullanarak yapı projeleri, kat planları gibi işlerini kolaylıkla yapabilirler. Bilgisayar destekli üretim sektöründe olmazsa olmaz olan AutoCAD programı, üretimi yapılacak ürünün üç boyutlu tasarımının üretimden önce yapılması için sıklıkla kullanılır. Ayrıca AutoCAD programı ile elektrik tesisatı, sıhhi tesisat, havalandırma tesisatı gibi iki boyutlu tesisat projeleri de kolaylıkla çizilebilir.

Kullanım alanları oldukça geniş olan AutoCAD programı, çeşitli sektörler için özelleşmiş alt programlara sahiptir. Mimari çizimler için özel olarak üretilen AutoCAD Architecture, inşaat mühendislerinin yapacağı üç boyutlu çizimler için özel bileşenler barındıran Autocad Civil 3D, mekanik tasarım ve üretim için özel olarak kullanılan AutoCAD Mechanical gibi programın geliştiricisi tarafından sektörel bazda özelleştirilmiş AutoCAD programları bulunmaktadır. Her sektör için özelleşmiş programın kendi içinde bulunan AutoCAD örnekleri ile kullanıcılar kendi alanındaki tasarım ve çizimlerin yapımında bilgi sahibi olabilirler.

AutoCAD Örnekleri

AutoCAD Nasıl Öğrenilir?

AutoCAD öğrenmek istiyorum ancak nereden başlayacağım hakkında bir fikrim yok diyen kullanıcılar, öncelikle ihtiyaçlarını ve kişisel özelliklerini bilmelidirler. AutoCAD programını hangi amaçla kullanacakları, hangi mesleği yaptıkları, yabancı dil düzeyleri, bireysel öğrenme kabiliyetleri bu programı öğrenmek isteyen kullanıcıların öğrenme süreçlerini etkileyecek faktörlerdendir.

AutoCAD programını hobi amaçlı kullanmayı hedefleyen ve iyi seviyede İngilizce bilen kullanıcılar, programın yapımcısı Autodesk tarafından sunulan tutorial adındaki yazılı eğitim setleri ile programı öğrenebilirler. Bilgisayar destekli tasarım işini profesyonel bir meslek olarak yapmayan kullanıcılar, programı bu şekilde kendi çabalarıyla öğrenerek yaratıcılıklarını da geliştirmiş olurlar.

AutoCAD Örnekleri

AutoCAD Çizim Örnekleri

AutoCAD öğrenmede etkili olabilen bir diğer faktör ise örneklerle çalışmaktır. Yapılacak tasarımın daha önceden hazırlanmış bir örneği, kullanıcılara ilham kaynağı olabilir. AutoCAD örnekleri, genellikle hazırlamak istediği karmaşık tasarımı kafasında canlandırmada güçlük çeken kullanıcılar tarafından tercih edilir.

AutoCAD programını geliştiren Autodesk firmasının internet sitesinde kullanıcıların her alanda ihtiyaç duyabileceği örneklerin bulunduğu birörnek arşivi bulunmaktadır. Autodesk Seek adındaki bu örnek arşivinde 60 binden fazla çizim örneği ücretsiz olarak kullanıcıların erişimine açıktır. Arşivde çeşitli kategorilerde çizim örnekleri bulunmaktadır. Building kategorisinde mimari örnekler, interior kategorisinde iç dizayn tasarımı örnekleri, mechanical kategorisindemakine tasarımı örnekleri, electrical kategorisinde elektrik örnekleri ve plumbing & piping kategorisinde de sıhhi tesisat örnekleri yer almaktadır.

AutoCAD Örnekleri

AutoCAD Kursu

AutoCAD öğrenme sürecindeki en kesin çözüm AutoCAD kurslarıdır. Bu kurslarda profesyonel eğitmenler tarafından verilen kullanıcı odaklı AutoCAD eğitimi, programı öğrenmek için istekli kişilere hızlı ve etkili bir biçimde öğrenme imkânı sunar. Program arayüzü ile daha önce hiç tanışmamış bir kullanıcı bile AutoCAD kurslarıyla ileri seviyede bir AutoCAD kullanıcısı olabilir.

Bilgisayar destekli tasarımı profesyonel bir meslek olarak yapacak olan kişiler için verilen AutoCAD kursu, öğrenme açısından en etkili yöntemdir. Program hakkında en yetkin kişiler tarafından verilen etkileşimli eğitimler, kullanıcıların ihtiyacı olan bilgiyi kaynağından almasına olanak tanır. Böylece, kullanıcıların programda bilmedikleri komutları kurcalayarak vakit harcaması önlenerek en değerli şey olan zamandan da tasarruf yapılmış olur. Kurslarda eğitmenlerle birlikte interaktif bir biçimde yapılan örnek AutoCAD çizimleri, kullanıcılara akılda kalıcı ve etkili bir öğrenme sağlar.

PAYLAŞ

 CADSAY